X
 

Akce

St, 1. 1. 2020

Novoroční varhanní koncert Ludvíka Šuranského

Čas konání: 15.00

Místo konání: kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně

Vstupné: dobrovolné

Pořadatel: Ludvík Šuranský


Program

  • Nicolaus Bruhns: Preludium e moll
  • Johann Sebastian Bach: Preludium a Fuga C dur BWV 545
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy: Sonáta A dur Op. 65, No. 3
  • Jacques Nicolas Lemmens: Ite Missa est!
  • César Franck: Piéces Heroique
  • Charles Maria Widor: Cantabile ze VI. Symfonie Op. 42/2
  • Léon Boëllmann: Priére á Notre Dame, Toccata z Gotické Suity Op. 25

Varhany: Ludvík Šuranský

Nicolaus Bruhns /1665–1697/ jeden z předních reprezentantů severoněmecké varhanní školy. Skladatel, varhaník a houslista.

Johann Sebastian Bach /1685–1750/ byl nesporně jedním z největších skladatelů všech dob. Největším mistrem kontrapunktu, protestantské varhanní a chrámové hudby. Po prvních krátkých zaměstnáních ve Výmaru, Arnstadu a Mühlhausenu, působí jako komorní a dvorní varhaník, později jako koncertní mistr ve Výmaru, kapelník v Kőthenu a od roku 1723 jako Thomaskantor a ředitel hudby v Lipsku. Jeho rozsáhlé varhanní dílo je vrcholem.

Felix Mendelssohn-Bartholdy /1809–1847/ německý skladatel, dirigent, představitel ranného romantismu. Narodil se v Hamburku v bohaté židovské rodině. Obdivoval skladby J. S. Bacha, jako 20letý uvedl v Berlíně Matoušovy pašije a tím znovu objevil Bachovo dílo. Ve 24 letech organizoval hudební život v Düsseldorfu. O dva roky později se přestěhoval do Lipska, kde založil Konzervatoř. Po vzoru J. S. Bacha napsal 6 varhanních sonát. Sonáta A dur je v pořadí třetí na Chorál „Auf tiefer Not schrei ich zu dir" v překladu „Z hluboké bídy volám k Tobě".

Jacques Nicolas Lemmens /1823–1881/ belgický varhaník, pedagog a skladatel. Jeho styl je přechodnou fází mezi vrcholným barokem a francouzským romantismem. Ite Missa est! Jděte ve jménu Páně je z jeho sbírky École d Orgue.

César Franck /1822–1890/ byl nesporně největším představitelem francouzského romantismu. Narodil se v belgickém městě Liége. Brzy se stal varhaníkem v Paříži. Působil dlouhá léta v Kostele sv. Klotildy. Za svého života jej veřejnost téměř nepoznala. Byl nesmírně obdivován a milován svými žáky. Sám obdivoval skladby J. S. Bacha. Jeho dílo se řadí k vrcholu varhanní tvorby. Piéces héroique v překladu Hrdinská skladba.

Charles-Marie Widor /1844–1937/ francouzský varhaník, pedagog a skladatel. Byl nástupcem Césara Francka na pařížské konzervatoři. Působil dlouhých 64 let jako varhaník v Chrámu St. Sulpice v Paříži. Napsal 10 rozsáhlých varhanních symfonií, které se řadí k nejtěžším dílům varhanní literatury. Cantabile je ze VI. Symfonie g moll Op. 42/2.

Léon Boëllmann znamenitý francouzský varhanní interpret a improvizátor. Působil jako varhaník pařížského kostela Saint-de Paul. Toccata je závěrečná část z Gotické Suity pro varhany z roku 1895 a stala se vzorem pro mnoho dalších skladatelů.

Ludvík Šuranský je jedním z koncertních varhaníků kostela sv. Petra ve Vídni a učitelem hudby. Pravidelně vystupuje na mnoha místech u nás i v zahraničí. V roce 2019 účinkoval na Mezinárodním varhanním festivalu na památném Gabler-Orgel z roku 1750 v německém Weingartenu a na nástroji Gottfrieda Silbermana z roku 1735 v Petrikirche ve Freibergu. V roce 2020 byl pozván na „Lange Orgelnacht" - „Dlouhá varhanní noc", která se uskuteční ve věhlasné Basilice Ottobeuren, kde bude účinkovat několik předních varhaníků z celého světa. Další koncerty odehraje v Predigekirche Erfurt, Stadtkirche Jena, Peterskirche Wien a na řadě jiných míst.

kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně

  • Ulice: Okružní 5430
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76005

Ludvík Šuranský

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.