X
 

Baťův kanál

Informační centrum Baťova kanálu

náměstí Míru 664 (Panský dvůr), Veselí nad Moravou
tel.: +420 518 325 330, ic@batacanal.czwww.batacanal.cz 

Netradiční, a přesto provázené tradicemi - takové může být poznávání východní Moravy. Unikátní vodní cesta totiž spojuje poklidnou plavbu s prohlídkou vinných sklepů, cyklojízdou chráněnými krajinnými oblastmi i výletem k historickým památkám. V současné době je dokonce možné přejet hraniční přechod a dostat se lodí až do přístavu ve slovenské Skalici.

Baťův kanál je technickou památkou, která spojuje šedesátikilometrový úsek mezi Otrokovicemi a Sudoměřicemi (nenajdete jej tedy ve Zlíně, jak by možná mohlo z názvu kanálu vyplývat). Byl postaven v roce 1938 a sloužil pro zavlažování Moravského Slovácka a dopravu hnědého uhlí pro Baťovy závody ve Zlíně. Plavba pokračovala do roku 1945, pak byla zničena válkou a později obnovena. Poslední loď vyplula na kanál v roce 1961. Znovuotevření se turisté dočkali až o pětatřicet let později.

Raft s kamarádem, hausbót pro rodinu

Baťův kanálV současné době je na umělé vodní cestě 9 přístavů, které výletníkům poskytují zázemí a nabízejí různé služby.

Cestou po řece Moravě tak můžete zažít dobrodružství na raftu, s ratolestmi hledat poklad, koštovat domácí klobásky a místní vína, odpočívat na písečných plážích, poslat děti na jednodenní vyučování na lodi nebo s kamarády na člunu popíjet pivo ze soudku.

Každý z přístavů je vybaven několika plavidly, takže jediná trasa může být pokaždé jiná. Například výletní lodí Danaj se sveze až šedesát osob, proto ji využívají především firmy nebo školy. Dvě rodiny s dětmi si zase mohou na několik dnů půjčit hausbót Havaj nebo hausbót Zlín, kde si uvaří a pohodlně se vyspí.

Pro skupinu kamarádů postačí různě velké motorové čluny na individuálně zvolenou jednodenní plavbu. V nabídce přístavišť ale nechybí ani kajutový člun, kanoe, rafty nebo gumové čluny. Například ke Strážnickým meandrům - unikátním pískovým plážím - se totiž kvůli nízké hloubce a mělčinám dostanou pouze malá plavidla.

Baťův kanálCeny jsou v přístavištích přibližně stejné a liší se především v jednotlivých měsících sezóny nebo dnech v týdnu. Za víkendovou projížďku v hausbótu zaplatíte kolem šesti tisíc korun za loď, za vyjížďku na raftu asi tři sta korun za osobu, za motorový člun na půl dne necelých tisíc korun. Za půjčená plavidla si provozovatelé obvykle účtují i vratnou zálohu neboli kauci ve výši několika tisíc korun.

Některé úseky Baťova kanálu vedou řekou Moravou, jinde jsou uměle vyhloubené kanálové úseky. K vidění jsou ojedinělé technické památky - historické plavební komory, křížení vodní cesty s lanovým lodním vlekem, některé z padesáti mostů přes Baťův kanál či mechanické jezy.

Třináct plavebních komor

Plavební komoryRozdíl výšek na této vodní cestě, který je téměř 19 metrů, vyrovnává 13 plavebních komor.

Hloubka Baťova kanálu je průměrně 1,5 metru, šířka asi 12 metrů.

Provoz na Baťově kanálu začíná obvykle v dubnu a oficiální Odemykání plavební sezóny bývá vždy 1. května. K zimnímu spánku se vodní cesta ukládá Zamykáním plavební sezóny vždy 28. října.

Přístavy na Baťově kanále

Otrokovice

Přístaviště výletních lodí Otrokovice bylo vybudováno ve 2. polovině roku 2007. Je situováno v prostoru před veslařskou loděnicí v části zvané Bahňák. Součástí přístaviště je přístavní molo o rozměrech 60 x 3 m, spouštěcí rampa, přístupový chodník. U přístaviště je vybudováno parkoviště pro osobní automobily.
www.otrokovice.cz

Spytihněv

V tomto přístavu je návštěvníkům k dispozici občerstvení, WC, sprcha i pitná voda. Mohou tady stanovat, kotvit loď, zaparkovat automobil nebo si nějakou loď půjčit. Je zde plavební komora i sjezd do vody.
www.pujcovnalodi.cz, www.hamboot.cz

Staré Město

Staré Město nabízí turistům půjčení lodí s malými motorovými čluny, šlapadly, rekreačními loděmi i hausbóty. Občerstvit se mohou v bufetu se zastřešeným posezením pro 130 osob, kde se konají i country večery s kapelou. WC je součástí bufetu, sprcha je také k dispozici za poplatek 30 korun. Na parkovišti může zdarma stát 5 vozidel a 1 autobus. V přístavu je možné zakotvit loď, kterou pohlídá obsluha bufetu. V těsné blízkosti je plavební komora i sjezd do vody.
www.lode-hausboty.cz

Uherské Hradiště

Hradišťský přístav není klasickým přístavem, ale půjčovnou hausbótů. Jejich provozovatelé sídlí v sousedním Starém Městě a zájemcům mohou půjčit dva hausbóty Brdo a Zlín.
www.lode-hausboty.cz

Veselí nad Moravou

Tento přístav je mezi milovníky plavby velmi oblíbený. Mimo jiné totiž nabízí ubytování v chatě Babeta pro 8 osob, obytné buňce v areálu přístavu, ve stanu, karavanu, obytném autě nebo hausbótu. Kotvit loď je zde možné i dlouhodobě a v ceně je zahrnuto i použití WC, sprchy nebo elektrické přípojky. K přístavu patří i půjčovna lodí, občerstvení, parkování nehlídané mimo areál i hlídané uvnitř. Provozovatelé často zvou zájemce na táboráky a grilování.
www.batakanal.cz

Vnorovy

Turistům je ve Vnorovech k dispozici půjčovna lodí, sjezd do vody, občerstvení, umývárna s užitkovou vodou, chemické WC i solární sprcha. Mohou zde stanovat, ubytovat se v obytné lodi nebo přívěsu pro 4 osoby. Zaparkované automobily nejsou hlídané, kotvení lodí je možné krátkodobě, pouze po dohodě lze plavidlo ponechat i přes noc. Na své si ale přijdou milovníci rybaření, kterým poradí rybářský průvodce.
www.batuvkanal.cz

Strážnice

Jde o klasický přístav vybavený sjezdem do vody, půjčovnou lodí, občerstvením i parkovištěm zdarma. Za kotvení lodí ani hlídání se ve Strážnici také neplatí. Výletníci tady najdou WC, sprchu i pitnou vodu, přenocování je možné v obytné lodi pro 4 osoby nebo blízkém autokempu. Provozovatelé nabízejí i vodácký výcvik na kanoích, výlet na meandry řeky Moravy nebo dopravu po okolí autobusem nebo mikrobusem.
www.batuvkanal.net

Petrov

V současné době největší přístav na Baťově kanále. Může v něm kotvit až 44 výletních lodí. Možnost načerpání pitné vody a odčerpání odpadní vody, k dispozici jsou také elektrické přípojky a parkoviště. Petrov je vinařská obec s ojedinělými vinnými sklepy v lokalitě zvané Plže, která je i památkovou rezervací.
www.vodni-turistika.cz 

Sudoměřice

Sudoměřice jsou menším přístavištěm s půjčovnou lodí, občerstvením, možností stanování, parkovištěm a chemickým WC.
www.batak-pujcovnalodi.cz

Hodonín

Hodonínské přístaviště je jedním z posledních na české straně Baťova kanálu. Nabízí půjčování lodí, sjezd do vody, občerstvení, WC, sprchu i pitnou vodu. V areálu mohou za poplatek parkovat osobní automobily i autobusy. Kotvení lodí případně jejich hlídání je možné po dohodě. K vybavení patří sportovní hřiště, posilovna a tělocvična. Provozovatelé nabízejí možnost kempování, táboráky i večery s country kapelou.
www.pristavisteujezu.cz

Skalice

Tento nejnovější přístav, nacházející se za slovenskými hranicemi, nabízí zákazníkům stejný servis jako v Čechách. Je zde možné loď vypůjčit i kotvit, připraveno je občerstvení, grilování, WC, sprchy, parkoviště, dětské hřiště i prostory pro oslavy. Turisté mají možnost výletu na vyhlídkovou věž, půjčení jízdních kol i rybářských potřeb.
www.prvaplavebna.sk

 

Více informací (včetně jízdního řádu výletních lodí) naleznete na stránkách o. p. s. Baťův kanál.

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.