X
 

Výlety do přírody

V této sekci naleznete zajímavé tipy na výlety do přírody v okolí Zlína včetně brožurek ke stažení. Pokud plánujete jednodenní výlet a chcete se vyhnout městu či vás už nebaví památky, určitě si zde vyberete.

Stezky zdraví

Stezka zdraví Tlustá hora

Stezka zdravíStezka zdraví se nachází v lese pod Tlustou horou. Návštěvníkům nabízí množství možností pro aktivního trávení volného času - běh, cykloturistiku, dětské hry, posilování, rozcvičení, rodinné výlety a vycházky. K její ústřední části, kde se nalézá atypický lesní altán, lanová visutá lávka a 5 stanovišť se cvičebními prvky (hrazdy, bradla, žebřiny, skluzavka, dětská hopsadla atd.), vede několik značených přístupových tras - z Letné - ul. Pod Rozhlednou, ze čtvrti Pod Majákem, z Prštného - ul. Nerudova a z Podhoří - ul. U Slanice. V orientaci Vám pomohou informační tabule.

Víte, že na Tlusté hoře stávala rozhledna? Postavena byla v roce 1933 jako 42 m vysoký letecký maják – na stavbu rozhledny se v tehdejší době nepodařilo sehnat peníze – a jeden z ochozů sloužil k rozhledu návštěvníkům. Okolí bylo později upraveno jako lesopark a bývala zde i malá zoologická zahrada. S okupací byla rozhledna rozmontována, protože se Němci báli snadného zaměření spojeneckými letadly, a po válce byla obnovena už jen do poloviční velikosti. Do ústraní ji později úplně odsunul nový televizní vysílač, rozhledna byla uzavřena a v roce 1998 demontována. I dnes však můžete ve Zlíně najít ulici „Pod rozhlednou“ či místní část „U Majáku", které existenci rozhledny a majáku připomínají. (volně přepsáno z textu Jakuba Karáska a doplněno)

Stezka Areál Lazy

Stezka Areál LazyStezka "Areál Lazy" byla vybudována nad Lesní čtvrtí ve spolupráci Magistrátu města Zlína a Lesů České republiky, s.p. Nabízí možnost aktivního trávení volného času - běh, turistiku, cykloturistiku, dětské hry, rodinné výlety. Stezka je vybavena lavičkami, odpočívadly a informačními tabulemi. Hlavní dominantou areálu je altán u "Spáleného dubu".

 

Svatá voda v Malenovicích

Svatá voda_MalenoviceOblíbené výletní a poutní místo v lesích nad Malenovicemi s pramenem, kterému jsou připisovány zázračné léčivé účinky. Nad studánkou v kamenné klenbě je socha Panny Marie Lurdské. Od Svaté vody vedou oblíbené vycházkové trasy přes stezku zdraví Tlustá hora či kolem Majáku zpět do Zlína.

 

 

Kam z města do lesa

Tato brožurka bude Vaším průvodcem (nejen) po lesních stezkách. Otevřete ji po klepnutí na obrázek.

Kam z města do lesa

Průvodce přírodním parkem Želechovické paseky a Pasekářskou stezkou

Brožurka Vás ve stručnosti seznámí se zajímavostmi a krásou tohoto území, které leží jen kousek od Zlína a je dostupné i městskou hromadou dopravou (autobusem č. 31, zastávka Jaroslavice, točna). Brožurku otevřete klepnutím na obrázek.

Průvodce Želechovické paseky a Pasekářská stezka

Ekomapa

Ekomapa Vám ukáže např. památné stromy, studánky, přírodní památky či naučné stezky.

Online verze

Ekomapa

Verze ke stažení - načtení chvíli trvá.

Ekomapa - strana 1

 

Okolí Zlína

Naučná stezka Lukov

Lukov_Hostýnské vrchyNaučná stezka představuje v 8 zastaveních přírodní zajímavosti v okolí obce Lukov. Je vhodná pro pěší i cyklisty. Délka trasy je 7,5 km (základní okruh) nebo 9,5 km (s odbočkami Bzová, Ondřejovsko, Králky (skalní útvary) – hrad Lukov). Začátek trasy je u Hájenky pod Růžovou (GPS N 49°17.88363', E 17°43.66950'). Více informací na www.vychodni-morava.cz

 

Naučná stezka Hvozdná, Hvozdenské studánky

Stezka nabízí devět zastavení v okolí obce Hvozdná, která se nachází přibližně 11 km od centra Zlína. Kromě přiložené brožury naleznete více informací na webových stránkách Hvozdné. Brožura ke stažení: PDF, JPG (strana 1, strana 2)

Druhá brožura, Hvozdenské studánky, vás seznámí s projektem obnovy studánek na Hvozdné. Pokud se budete chtít při putování po naučné stezce občerstvit, můžete si udělat procházku třeba právě k některé z nich. Brožura ke stažení: PDF, JPG (strana 1, strana 2)

Naučná stezka Hvozdná        Hvozdenské studánky

Naučná stezka Držkovské chodníčky

NS Držkovské chodníčky přibližuje informace z obce Držková a jeho okolí. Cílem je obeznámit turisty i místní obyvatele s historií obce, pamětihodnostmi, původní kulturou, přírodním bohatstvím a výhledy do krajiny. Trasy jednotlivých stezek jsou osazeny stylovými informačními tabulemi. Více informací naleznete na www.drzkova.cz.

Brožura ke stažení: PDF

NS Držkovské chodníčky

Baťova naučná stezka

Tato stezka je sice od Zlína vzdálenější (nachází se na Vsetínsku, vede z údolí Jasenice na Vsacký Cáb a k Cábskému jezírku), ale až si ji projdete, věříme, že se na nás za poněkud delší výlet nebudete zlobit. Stezka je dlouhá přibližně 16 km a na dvanácti zastaveních představuje přírodní i historické zajímavosti této části Vsacka.

Brožura ke stažení: PDF, JPG (strana 1, strana 2)

Baťova naučná stezka    Baťova naučná stezka   Zdroj obrázku: batastory.net

Naučná stezka Příroda a okolí Střílek

Druhou od Zlína také vzdálenější stezkou (nachází se na Kroměřížsku) je naučná stezka Příroda a okolí Střílek. Trasa vede nádherným prostředím Chřibů a má 11 zastavení - na deseti jsou informační tabule a jedenáctým zastavením je vzácná památka - barokní hřbitov. 

Brožura ke stažení: PDF, JPG (strana 1, strana 2)

Naučná stezka Příroda a okolí Střílek

Další naučné stezky naleznete třeba na webových stránkách Českého svazu ochránců přírody.

Český svaz ochránců přírody

Tipy na výlety (nejen) přírodou Zlínského kraje

Připravili jsme pro vás několik tras po zajímavých místech, kde uvidíte přírodní zajímavosti i významné památky našeho kraje. Projdete se krásnou přírodou Hostýnských, Vsetínských vrchů, CHKO Bílých Karpat či vrchovinou Chřibů. Seznam obsahuje "záchytné body" vašeho výletu, finální trasu si pak můžete zvolit sami podle svých schopností. Pro plánování můžete využít třeba některého mapového portálu nebo navštivte naše informační středisko, kde vám rádi poradíme a nabídneme potřebné mapy. 

Seznam tras ke stažení v PDF
Tipy na výlety (nejen) přírodou Zlínského kraje

Východní Morava - pro aktivní turisty 

Brožura obsahuje spíše náročnější turistické trasy, přináší tipy na zajímavosti na trase i v okolí a naleznete v ní také kontakty na informační centra.

Východní Morava - pro aktivní turisty