X
 

Články

Unikátní výstava sběratelských předmětů


V Kulturním institutu Alternativa ve Zlíně se chystá výstava Retrosbírky, která návštěvníkům připomene unikátní soukromé sbírky z dob socialismu. Výstava se koná od 25. července do 25. srpna a otevřena bude denně od 10 do 18 hodin. K vidění budou například obrázky ze žvýkaček, obaly od čokolád, ubrousky, pexesa, svatební oznámení, nálepky od sýrů, plechovky, krabičky od sirek, odznaky, známky, časopisy, pivní tácky, autíčka a další zajímavé sběratelské předměty.

Nejedná se často o nějak zvlášť cenné předměty, přesto jsou ale unikátními dokumenty své doby. Cílem výstavy je nejen představit sběratelství jako vášeň, ale také ukázat dnešní generaci mladých lidí nebo dětí, co vše se za socialismu sbíralo. Mnohdy se v tom odrážel nedostatek zboží na tehdejším trhu. 

Zajímavostí je sbírka památníků, do nichž si děti i jejich rodinní příbuzní kreslili navzájem obrázky, psali vzkazy a vyznání. Dnešní děti už tento fenomén snad ani neznají. 

K vidění bude také kompletní kolekce plastikových modelů z produkce podniku Kovozávody Prostějov. I modelářství bylo zajímavým dobovým fenoménem, který se postupně vytrácí. V 70. a 80. letech si nějaké to letadýlko slepil snad každý kluk.

Zajímavá bude také pestrá sbírka deskových her a stavebnic ze 70. a 80. let minulého století. Pro děti bude přichystána retro herna plná her a hraček, které se u nás vyráběly v dobách minulých, ale některé se vyrábí dodnes. Jen z jiných materiálů a pomocí modernějších technologií. Na hraní budou k dispozici například dřevěné kostky Topa, stavebnice Merkur, Seva a nebude chybět Igráček.

Vernisáž výstavy je 25. července v 17 hodin v Alternativě - kulturním institutu, který se nachází v Kolektivním domě ve Zlíně. Vstupné je 50 Kč za osobu, rodinné 150 Kč.

Výstavu pořádá Inspirace Zlín, z. s. Akce je podpořena statutárním městem Zlín.

Zdroj textu