X
 

Články

Film Zátopek. Pomůžete s dobovým oblečením a rekvizitami?

Emil Zátopek_zdroj Lucky Man Films, s. r. o.

Zlínský kraj se vrací na mapu filmového průmyslu. Že to s návratem myslí vážně, dokazuje řada filmových projektů, které v letošním roce míří právě na Zlínsko. Některé štáby zde získaly finanční podporu, jiné přijedou za lokacemi. Obyvatelé regionu se v každém případě mohou těšit na řadu filmových hvězd i na příležitost k zapojení.

Filmovou sezónu ve Zlínském kraji symbolicky zahájí štáb filmu ‚Poslední aristokratka' režiséra Jiřího Vejdělka. Ten se v polovině února bude pohybovat na zámku v Buchlovicích a v březnu zamíří i do Leteckého muzea v Kunovicích. Na place se objeví například Hynek Čermák, Táňa Vilhelmová, Martin Pechlát nebo Vojta Kotek. Právě ten se má do regionu o pár týdnů později vrátit se štábem, který bude v Kroměříži točit pokračování divácky úspěšné minisérie ‚Marie Terezie.' Vzniknout mají další dva díly.

Ve Zlíně se bude natáčet část záběrů do filmu Davida Ondříčka ‚Zátopek'. První klapka by mohla padnout na přelomu dubna a května. Právě pro výrobu tohoto snímku proběhne také výkup dobových rekvizit, a to už v březnu. Filmaři mají zájem o dobové oblečení, doplňky a látky od 40. až po 60. léta 20. století. Přinést můžete také sportovní oděvy, klubové dresy a fotografie ze závodů. Výkup proběhne v prostorách zlínského zámku, v pátek 8. 3. od 15:00 do 18:00 hodin a v sobotu 9. 3. od 10:00 do 18:00 hodin.

Na sportovní tematiku naváže ‚Smečka' – další z celovečerních snímků, tentokrát ovšem z prostředí hokeje.

Ke snímkům, které v regionu letos za podpory Zlínského kraje vzniknou, se dále řadí rodinné drama ‚Erhart' a pohádka ‚Největší dar.' „Jejich tvůrci mají za sebou obhlídky lokací i řadu příprav. Jednou z podmínek získání dotace je ukončení projektu do konce roku 2019. Natáčení by tak měla proběhnout v blízkém období," uvádí Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka regionální filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE. Ta poskytuje filmařům bezplatnou pomoc při tvorbě ve Zlínském kraji.

Právě prostřednictvím kanceláře se mohou o poptávkách filmařů a příležitostech k zapojení dovídat místní obyvatelé. Aktuálně běží například nábor komparzistů do filmu Poslední aristokratka. Komparzisté budou zapotřebí i ve filmu Zátopek. „Zájemcům stačí sledovat web kanceláře či facebookový profil s názvem ZLÍN FILM, kde poptávky filmařů průběžně zveřejňujeme. My sami ale castingy nepořádáme – nejsme agentura. Naše role je zprostředkovat informace od filmařů lidem z regionu a obráceně," vysvětluje Magdaléna Hladká.

Lze očekávat, že prostor pro spolupráci s filmaři se bude lidem ve Zlínském kraji i nadále rozšiřovat. O natáčení v regionu totiž stojí další štáby, jejichž projekty jsou nyní ve fázi příprav. „S producenty těchto filmů konzultujeme možnosti finanční podpory, technického zázemí, vhodná místa k natáčení a další praktické záležitosti. Zda si Zlínsko k natáčení ve výsledku vyberou, to už záleží na nich. Naší snahou ale samozřejmě je přivést do kraje filmařů co nejvíc," uzavírá Magdaléna Hladká.

Zdroj textu: www.zlinfilmoffice.cz