X
 

Články

Výroba letadla pro Památník T. Bati je v plném proudu

výroba letadla_foto Nadace T. Bati

V plném proudu je výroba makety letounu Junkers F 13 pro Památník Tomáše Bati. Vzniká v hale olomoucké firmy TechProAviation a hotová bude na jaře.

V letounu Junkers F 13 zahynul krátce po startu z Otrokovic do švýcarského Möhlinu v roce 1932 zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa. Už o rok později byl jemu na počest postaven ve Zlíně památník, jehož součástí se stalo i letadlo. V roce 1954 došlo k přestavění Památníku Tomáše Bati na Dům umění, původní význam i vzhled dostala budova zpět v roce 2018.

Stroj bude postaven v měřítku 1:1, oproti originálu bude maketa jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry. Výroba vyjde na cca 6 milionů korun. Město Zlín přispělo částkou 2,8 milionu korun, rodina Baťů věnovala 2,6 milionu korun, přes 100 tisíc korun poslalo město Möhlin, zbytek peněz zajistila u sponzorů Nadace Tomáše Bati.

Obnově památníku předcházela mnohaletá diskuse architektů, urbanistů, památkářů a představitelů města, neboť je svým významem srovnáván s takovými funkcionalistickými skvosty, jakými jsou brněnská vila Tugendhat či pražská Müllerova vila. Památník Tomáše Bati už má své pravidelné otevírací hodiny. V sobotu je možné si jej prohlédnout od 14:00 do 18:00 hodin, ve středu od 10:00 do 12:00 hodin, nebo od 13:00 do 17:00 hodin. Prohlídky probíhají každou hodinu. Více informací naleznete na www.pamatnikbata.eu. Ve středu 20. února 2019 bude památník z technických důvodů uzavřen.