X
 

Články

Jste pro nás vzorem, vzkazují Miroslavu Zikmundovi


V rozsáhlé knihovně slavného cestovatele a spisovatele Miroslava Zikmunda přibude již brzy další svazek. Půjde o knihu plnou vzkazů, které mu u příležitosti jeho nedávných 100. narozenin napsali návštěvníci zlínské radnice.

„Zájem o poslání pozdravu či vzkazu Miroslavu Zikmundovi byl velký. Lidé popsali celkem dvaatřicet listů. Jsou to často až velmi osobní vyznání," prozradila Klára Čuříková z Odboru kanceláře primátora.

Možnost napsat Miroslavu Zikmundovi trvala do 28. února. Podpisové listy byly umístěny ve vestibulu radnice na náměstí Míru ve Zlíně. Po tomto termínu budou svázány do knihy a předány slavnému cestovateli.

Z napsaných vzkazů vyplývá, že Miroslav Zikmund, ale i jeho dlouholetý parťák Jiří Hanzelka, jsou pro řadu lidí vzory a často i hrdiny dětských let. „Vážený pane Zikmunde, říká se, že kdo chce, toho osud vede, kdo nechce, toho vleče. Vás osud vedl určitě vždy správným směrem a to bylo dobré..." „Značka H+Z pro mě vždy byla a nadále je značkou znalosti, vytrvalosti a slušnosti. Od junáckého mládí jste mi byli vzorem..." například vzkázali Miroslavu Zikmundovi dva pisatelé.

Miroslav Zikmund je českou cestovatelskou legendou a významným obyvatelem města Zlína. Narodil se 14. února 1919 v Plzni. Společně s Jiřím Hanzelkou uskutečnili dvě úspěšné cesty po světe ve vozech značky Tatra. Knihy, které společně napsali, přečetly desítky milionů čtenářů, obrovský úspěch zaznamenaly i filmy, které na cestách natočili, a rozhlasové reportáže.