X
 

Články

Kůň Artur pracoval pro zvířata ve zlínské zoo

kůň Artur ve zlínské zoo_archiv Zoo Zlín

Zcela netradiční pohled si mohli vychutnat návštěvníci zlínské zoo, kteří v pondělí 8. dubna dopoledne zamířili na procházku jarním areálem. Ve výběhu dželad se místo tlupy primátů pohyboval v doprovodu pracovníka zoo kůň Artur a pracoval pro zvířata. A jaký byl důvod této krátkodobé výměny?

Již několik let „bojují" pracovníci zlínské zoo s rozsáhlými mechovými porosty ve výběhu dželad v africké oblasti. I když se každým rokem snaží zahradníci "vypěstovat" skutečně hustý travní koberec, mech stále vítězí. Pro dželady je tráva velmi zásadní. I proto mají k dispozici tak rozlehlý výběh. Jsou to výluční vegetariáni, tráva navíc tvoří hlavní část jejich jídelníčku. S neuvěřitelnou šikovností jí dokáží trhat celé hodiny. Přes veškeré úsilí a mechanické odstraňování se však stále nedaří mechový porost ve výběhu zlikvidovat.

Zlínská zoo se nyní rozhodla vyzkoušet dřívější praktiky zemědělců. „Pro potrhání mechových ložisek jsme využili klasické brány. Ze Štípy jsme si zapůjčili koně Artura, opratě vzal do rukou kolega z oddělení dopravy. Postupně společně projezdili celý rozsáhlý výběh a bránami provzdušnili svrchní vrstvu půdy," uvedla vedoucí botanického oddělení Marie Kohoutková. Potrhaný mech tak rychle zaschne a zahradníci budou moci provést podsev travním semenem.

Další fotografie