X
 

Články

14|15 BAŤŮV INSTITUT podpoří Světový den předčasně narozených dětí


Přijďte podpořit Světový den předčasně narozených dětí do 14|15 BAŤOVA INSTITUTU v rámci akce Purpurový listopad. Budova číslo 15 se na jeho počest rozzáří do purpurova stejně jako The Empire State Building, opera v Sydney nebo například Niagarské vodopády. 

Světový den předčasně narozených dětí (World Prematurity Day – zkráceně WPD) byl ustanoven na historicky prvním setkání organizace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) a partnerských rodičovských organizací v Římě roku 2008 a slaví se 17. listopadu. Tento den nebyl zvolen náhodou. Jeden ze zakládajících členů organizace EFCNI se stal hrdým otcem dcery poté, co ztratil trojčata kvůli jejich předčasnému narození.

Tovární budova číslo 15 se v sobotu 16. listopadu od 18.00 do 19.00 hodin, tedy v předvečer Světového dne předčasně narozených dětí, zbarví do purpurova. Zlín se tak poprvé připojí ke světovým metropolím, které se do projektu zapojují.

„V České republice se Světový den předčasně narozených dětí připomíná od roku 2010. Hlavní oslavy se konají v Praze na Žofíně, kde je jim věnován již tradičně celý den zakončený slavnostním galavečerem. Během něj Nedoklubko ve spolupráci s Českou neonatologickou společností uděluje ceny Purpurového srdce osobnostem české neonatologie," informovala k programu koordinátorka Nedoklubka ve Zlíně Karla Uherková.

V Česku se do purpurové barvy zahalí známé budovy jako například Tančící dům v Praze, Špilberk v Brně, českobudějovická radnice, karlovarský grandhotel Pupp nebo Hněvín v Mostě. Ve světě se připojí Eiffelova věž, The Empire State Building, opera v Sydney, Bratislavský hrad nebo například Niagarské vodopády.

Rodiny s předčasně narozenými dětmi podporuje v České republice občanské sdružení NEDOKLUBKO, které spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů, pediatrů a dalších zdravotníků, čímž propojuje svět mezi odborníky a rodiči, kteří by měli v péči o předčasně narozené děti působit jako jeden tým. Více informací naleznete na www.nedoklubko.cz.