X
 

Články

Výstava všech vítězů soutěže Vesnice roku

Dolní Němčí_Vesnice roku 2018_zdroj Dolní Němčí

Ve zlínském mrakodrapu, ve 3. etáži, můžete až do 15. března vidět výstavu všech 25 dosavadních vítězů soutěže Vesnice roku. Výstava putuje po jednotlivých krajích až do září 2020, kdy bude zakončena na Konferenci venkov 2020, v kraji Vysočina.

Výstava se koná u příležitosti pětadvacátého výročí této soutěže, které se každoročně účastní na dvě stovky obcí z celé republiky. Smyslem soutěže, pořádané každoročně od roku 1995, je zviditelnění obcí, ve kterých se jejich vedení i občané snaží dbát na všestranný rozvoj obce, udržovat a rozvíjet společenský život, tradice a mnoho dalšího.

„Spousta lidí si myslí, že soutěž Vesnice roku je přehlídka toho nejlepšího, co u nás máme. Není to tak úplně pravda. Je mnoho jiných míst, stejně krásných nebo možná i krásnějších, kterým chybí pouze odvaha přihlásit se do této soutěže. Proto bych chtěl apelovat na starosty, aby tuto odvahu našli. Protože už jen tím, že se přihlásí a začnou připravovat představení své vesnice, tak si společně se svými občany často uvědomí, jak je ta vesnice krásná, jak se v ní hezky žije, čehož si v tom běžném, každodenním shonu možná ani nevšimnou," řekl na vernisáži radní Zlínského kraje Jan Pijáček. Zlínský kraj je tradičním spoluorganizátorem krajského kola soutěže.

Právě vesnice ze Zlínského kraje patří v celostátním kole pravidelně k těm nejúspěšnějším. Mezi celkovými vítězi soutěže je jich hned šest – Liptál, Lidečko, Komňa, Kateřinice, Kašava a Dolní Němčí – což je nejvíc ze všech krajů České republiky.