X
 

Články

Zoo Zlín vydá první sběratelskou eurobankovku s motivem kivi hnědého

archiv Zoo Zlín

V sobotu 22. února zlínská zoo vydá suvenýrovou bankovku s motivem kivi hnědého a současně oslaví i 20. narozeniny Gerryho, samečka kivi hnědého, kterého chová jako první a jediná česká a slovenská zoo. Celý výtěžek z prodeje eurobankovky, která bude stát 80 Kč, věnuje zahrada na vybraný ochranářský program těchto opeřenců přímo v místě jejich přirozeného výskytu. Poprvé ve slovenské a české emisi eurobankovek tak bude získaná částka věnována na podporu jiného projektu.

Oslava narozenin odstartuje v 10.00 hod. u australské expozice kivi a nestorů kea. Paní chovatelka připraví Gerrymu speciální narozeninovou snídani, takže budete mít velkou šanci uvidět Gerryho ve venkovním výběhu. Současně vám průvodce nabídne spoustu informací o těchto ptačích symbolech Nového Zélandu a prozradí novinky týkající se chovu kiviů v Zoo Zlín. Navíc se můžete zapojit do soutěžního kvízu „Po stopách našich běžců". Kvíz získáte při zakoupení vstupenek, vyplněný jej pak stačí vhodit do připravených boxů v zooshopech u hlavního a sezónního vstupu do zoo. Na pět výherců čekají hezké dárky.

Prodej eurobankovky bude zahájen v 8.30 poblíž hlavního a sezónního vstupu. "Vzhledem k předpokládanému velkému zájmu sběratelů doporučujeme nákup eurobankovek u sezónního vstupu, kde budou v prodeji eurobankovky s vyššími sériovými čísly," zdůraznila Romana Bujáčková. Prodej eurobankovek bude po víkendu pokračovat v prodejně zooshopu u hlavního vstupu do zoo. Eurobankovky byly vyrobeny v Paříži stejnou firmou a technologií, jaké se používají pro tisk klasických eurobankovek. Každý kus je unikátní díky pořadovému číslu, v současnosti se jedná o nejoblíbenější evropský suvenýr.

Kivi hnědého, ptačí symbol Nového Zélandu, návštěvníci objeví pouze v osmi evropských zahradách. Patří mezi vzácné a ohrožené ptačí druhy. Ještě před sto lety obývaly Nový Zéland miliony kiviů, současná populace se odhaduje kolem 70 000 jedinců. Hlavním problémem jsou zavlečení predátoři (kuny, lasičky, zdivočelí psi a kočky) a také ztráta původního životního prostředí.

V sobotu 22. února můžete pro návštěvu zoo využít oba dva vstupu, hlavní i sezónní. Občerstvení zajistí restaurace Limpopo, otevřena bude také Chocolatérie.