X
 

Články

Hrad Malenovice se otevírá


V úterý 26. května 2020 se letos poprvé otevře brána hradu Malenovice. S téměř dvouměsíčním zpožděním se tak konečně můžete vydat na jednu z nejvýznamnějších památek Zlínska. 

Vzhledem k dané situaci došlo i ke změně programu letošní sezóny. S ohledem na návštěvnost akcí, která se v předchozích letech pohybovala mezi čtyřmi až šesti sty lidmi, se nebude konat zahajovací akce (H)radovánky ani noční prázdninové prohlídky. 

Hrad Malenovice ale má i tak co nabídnout. Kromě standardní prohlídkové trasy, která zahrnuje i návštěvu hradní věže, zůstávají otevřeny stálé expozice na hradě i v hradní hájence. Řemesla starých Malenovic, Zvířata na Zemi a člověk, Dřevo proutí sláma jsou pro letošní sezonu doplněny několika novinkami. K vidění bude nová instalace dvou interiérových celků s výstižným názvem Na hradě nebydleli jen rytíři, připomínající běžné obyvatele hradu zejména z posledního století. V letních měsících zde budou k vidění práce studentů uměleckoprůmyslových oborů ze Střední odborné školy Luhačovice ve výstavě Jak dřevo, kov a keramika srdce lidem odemyká. Z předchozích let zůstává v nabídce panelová výstava o stavební historii hradu či Hostinec našich pradědečků. Prodloužena bude instalace figurálních plastik akademické sochařky Otilie Demelové Šuterové. Barokní hradní hájenku ozdobí pro letošní sezónu půvabné drátenické výrobky ve výstavě Drotár Pavol Adamec, která vám představí práci vizovického autora.

Hrad bude otevřen v běžných časech, ovšem budou zohledněna platná hygienická opatření, počínaje desinfekcí a omezeným počtem návštěvníků konče.

Hrad je jednou z nejstarších dochovaných historických staveb na území Zlínského kraje. Posledním majitelem hradu byl rod Šternberků, který připomíná i socha hraběte Leopolda Šternberka v předhradí. Zvláštností hradu jsou mimořádně dobře dochované známky různých stavebních slohů a stavebních úprav, které hrad za téměř 700 let své historie prodělal. Na stěnách chodeb a schodišť jsou umístěny lovecké trofeje, střelecké terče, střelné, palné, chladné zbraně, dobový nábytek apod. Prohlédnout si lze tzv. malovaný sál s pozdně gotickou klenbou a dochovanými nápisy z 1. poloviny 16. století, domácí kapli s malbami z poloviny 18. století, zařízení kanceláře malenovického velkostatku aj. Jeho příjemné okolí a blízkost turistických i cyklistických tras z něj dělají ideální místo pro rodinný výlet.