X
 

Články

Zlínská zoo díky sbírce 4Nature pomáhá v Ekvádoru vybudovat záchranné centrum pro zvířata

archiv Zoologico el Pantanal

Zoo Zlín před dvěma lety odstartovala finanční sbírku pojmenovanou 4NATURE na ochranu zvířat ve volné přírodě. Princip sbírky je jednoduchý. Stačí při návštěvě zoo zakoupit vstupné nebo roční kartu 4Nature, které obsahují i ochranářský příspěvek. Lidé navíc získají odpovídající počet žetonů, každý v hodnotě 2 Kč. U interaktivních pokladniček poblíž vstupů do zoo si vyberou svůj projekt a podpoří jej vhozením žetonu. Za rok 2019 návštěvníci na ochranu zvířat v divočině takto věnovali více než 1 milion Kč. Z této částky pak téměř 400 000 získal projekt na realizaci záchranného centra v ekvádorské Zoologico el Pantanal.

Díky sbírce 4Nature postupně vzniká v zoologické zahradě Zoologico el Pantanal Ekvádor skutečně moderní záchranné centrum pro zvířata místní fauny. Výstavba centra odstartovala v dubnu 2019, kdy zlínská zoo zaslala ekvádorským kolegům první finance ze sbírky 4Nature. Zoo Pantanal je využila pro výstavbu prostorného pavilonu s vnitřními ubikacemi. „Pavilon měří na délku 30 metrů, na šířku 12 metrů. Bude sloužit pro záchranu ptáků, malých a středně velkých savců. Už má dokonce první obyvatele. Největší výběh s vodní plochou obývá několik jedinců želv sloních a devítičlenné hejno kamišů růžkatých, robustních ptáků z bažinatých tropických oblastí Jižní Ameriky. Zvířata pocházejí z nelegálního obchodu. Po patřičném zotavení tři kamiši posílí evropské chovy, zbývající budou vypuštěni zpět do volné přírody. Nový pavilon poskytnul útočiště také dvouměsíčnímu ocelotovi. Bohužel byl chován jako domácí mazlíček, měl různá zranění, jeho návrat do divočiny tak již není možný. V centru však bude mít odpovídající podmínky pro spokojený život," uvedl ředitel Horský.

V novém pavilonu zbývá ještě dokončit dvě ubikace pro malé savce a pět ubikací pro ptáky. „Díky našemu druhému příspěvku může dostavba pavilonu úspěšně pokračovat. Předpokládaný termín dokončení je příští rok, tím bychom uzavřeli první etapu. Už nyní však začínáme chystat plány na druhou etapu, v rámci které vznikne veterinární klinika, přijímací recepce a kanceláře pro zaměstnance centra," doplnil Roman Horský.

Ve sbírce 4NATURE zlínská zoo pokračuje také v roce 2020. Prostřednictvím pokladniček návštěvnici mohou opět podpořit 3 projekty - záchranné centrum v Ekvádoru, ochranu saoly v Laosu a ochranu pižmovky bělokřídlé na Sumatře. Všechny finanční prostředky, které jsou získány v rámci sbírky 4Nature, mohou být využity pouze pro účel zřízené sbírky, tzn. pro podporu uvedených ochranářských projektů.

Fotogalerie: archiv Zoologico el Pantanal