X
 

Články

Setkání se sochařem Michalem Gabrielem v parku Komenského

foto Libor Stavjaník

Část parku Komenského v květnu ozdobily bronzové sochy. Nyní soubor plastik oficiálně představí jejich autor, sochař Michal Gabriel spolu s kurátorem výstavy Leošem Langem. Vernisáž venkovní výstavy odložená z důvodu epidemiologické situace se koná ve čtvrtek 9. září od 17.00 hodin u soch.

"Je to zvláštní pocit. Skupina plastik šelem a jejich průvodců jakoby prochází parkem Komenského spolu s vámi, když tudy kráčíte. Kolemjdoucím se většinou líbí, děti si je hladí a fotí se s nimi. I když někoho možná mohou trochu překvapit nebo zaskočit. Ale to je údělem umění, aby dokázalo i provokovat a objevovalo se na místech, kde to běžně nečekáme. Takové průniky umění osvěžují a kultivují veřejný prostor a zároveň inspirují naši mysl. Sochař Michal Gabriel měl ve Zlíně úspěch se Žralokem instalovaným před zámkem u příležitosti jeho výstavy v Galerii Václava Chada. Nyní skupinu plastik, kterou autor nazval Mise, najdete na trávníku u Zlínského klubu 204. Až do jara roku 2022. A pak? Jiné místo, jiné dílo, jiný autor? Nechte se překvapit...", dodal náměstek primátora Mgr. Pavel Stojar.

Akademický sochař a vysokoškolský učitel Michal Gabriel je absolventem Střední umělecko průmyslové školy v Praze a Akademie výtvarných umění v Praze, oboru Sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 působí jakožto docent na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, vyučuje i na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1995 za svoji tvorbu obdržel prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2009 byl jmenován profesorem. Před třemi lety získal v Německu hlavní cenu festivalu Nord Art Büdelsdorf. Michal Gabriel patří od druhé poloviny 80. let k nejvýraznějším sochařům postmoderní generace.

Více o souboru plastik naleznete na http://www.ic-zlin.cz/25386-bronzove-sochy-v-parku-komenskeho.

Pozvánka ke stažení