X
 

Články

Ve Zlíně poprvé proběhne Ideas Yard - veřejná diskuze o revitalizaci starých továren


Jaký je stav industriálních památek v Česku a v Polsku? A jak může vypadat revitalizace, která respektuje historické prvky a dává nový smysl staré továrně? Může industriální dědictví přilákat turisty? To jsou otázky, které budou řešit odborníci z Brna, Zlína a polské Lodže v rámci veřejné debaty ve Zlíně.

Restart města
Půlmilionová Lodž byla na počátku 20. století epicentrem textilního průmyslu, kde fungovaly stovky továren po celém městě. V 90. letech minulého století výroba upadala, a radní řešili, jak využít industriální dědictví. „Vedení města se rozhodlo, že bude revitalizovat továrny, kde budou nejen kanceláře a byty, ale také muzea, galerie a umělecké dílny. Pozvali jsme Marka Janiaka, hlavního architekta Lodže, který v rámci debaty vysvětlí, jak se jim podařilo restartovat Lodž a nadchnout pro změnu nejen samosprávu, ale i obyvatele města," říká Wojciech Bednarek z Polského institutu v Praze, který veřejnou debatu organizuje ve spolupráci se zlínskou radnicí.

Téma pro turisty
Zlín se proslavil hlavně díky firmě Baťa, která měla kanceláře a tovární budovy po celém městě. Jenže podobně jako Lodž i ve Zlíně se řeší, jak si poradit s industriálním dědictvím. „Letos jsem byla poprvé v Lodži a velmi mě zaujalo, jak funguje propagace města. Nemají žádný hrad nebo zámek, zato mají továrny. Vsadili na to, že turistům ukážou něco jiného než v ostatních polských městech a zjevně se to vyplácí. Něco podobného řešíme i u nás. Spolupracujeme se spolkem aArchitektura, který se věnuje dokumentaci a popularizaci zlínské architektury. Společně organizujeme komentované prohlídky Zóna Zlín, kde představujeme naší funkcionalistickou architekturu. Jsem moc ráda, že veřejná debata bude přímo v jedné z bývalých továrních budov," říká Eva Manišová, vedoucí oddělení cestovního ruchu zlínské radnice.

Inspirace pro Brno
Třetím městem, kde byla mnohaletá tradice průmyslu, je Brno, kterému se přezdívalo Moravský Manchester. Bývalé textilní továrny však ustupují moderní zástavbě, a zbývá jen pár posledních industriálních budov. Michal Doležel, zastupitel Jihomoravského kraje byl začátkem listopadu v Lodži a návštěvu okomentoval: „Lodž může být nejen pro město Brno inspirativní ve svém dnes již koncepčním přístupu k ochraně a transformaci někdejších industriálních areálů. Zatímco v Brně se podařilo transformovat pouze několik málo objektů - jako například nově projekt DADA od architektonické kanceláře KOGAA - v Lodži se tento proces děje systémově. Právě v tom vidím velkou inspiraci pro nás."

Veřejná debata se koná 19. listopadu v 17.00 hodin v budově č. 15 ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, Vavrečkova 7040, Zlín (za dodržení všech aktuálních opatření). Vstup je volný. Diskuze se bude také streamovat na FB město Zlín.

Veřejná debata je součástí diskuzní řady Ideas Yard - Talking about Europe, která spojuje představitele civilní společnosti, kulturní tvůrce a odborníky z celé Evropy a otevírá dialog o aktuálních otázkách na poli demokracie, ekologie a udržitelného rozvoje, ale i v oblasti vzdělávání a inovace. Projekt je podporován sdružením EUNIC Global.


 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.