X
 

Články

Výstava legendárního surrealisty Salvadora Dalího na střeše zlínského Obchodního domu


V originálních prostorách Galerie Desítka, na střeše Obchodního domu Zlín, můžete od 3. 6. do 8. 9. 2022 obdivovat více než stovku děl světoznámého umělce Salvadora Dalího, která jsou pro tuto unikátní výstavu shromážděna ze soukromých sbírek i veřejných galerií a jedná se o největší mimopražskou výstavu v letošním roce.

Salvador Dalí je představitelem vrcholného surrealismu. Jeho díla vynikají jedinečnou poetikou a mnohá se stala ikonami. Uvidíte například litografie s legendárním tématem tekutých hodin, bizarních slonů nebo mystických nosorožců. Ale nechybí ani další díla představující průřez celou jeho tvorbou - od grafik přes sochy až po užité umění, protože Dalí byl nejen malíř, grafik a sochař, ale věnoval se také keramice nebo designu. Z užitého umění se slavnými staly například jeho flakony parfémů. K vidění je i soubor pěti desítek ilustrací k Dantově Božské komedie nebo slavné grafiky, na nichž Dalí zachytil svou životní lásku Galu.

Expozici doplňují i originální portrétní fotografie Salvadora Dalího, které pořídil v roce 1969 v Paříži český fotograf Václav Chochola. Kdo by neznal slavnou fotku Dalího s vejcem nebo Dalího sedícího s hůlkou na divanu? Portréty tehdy 70letého výtvarníka se staly jeho celosvětově nejznámějšími, i sám Dalí z nich byl nadšen a podle svých slov si jich cenil nejvýše. Některé z Chocholových portrétů je možné na výstavě zakoupit. Na prodej budou také některá další Dalího díla – originální grafiky a sochy. Expozici doplňuje promítání dokumentárního filmu o Salvadoru Dalím a prodej publikací o jeho díle, výstavního katalogu a také zajímavých suvenýrů, mj. i puzzle, pohlednic, triček s originálním sítotiskem nebo porcelánu.

Po dobu výstavy je v Galerii Desítka mimořádně otevřena i kavárna, v níž můžete zakončit prohlídku posezením u šálku kávy s jedinečným výhledem na Zlín. K příležitosti výstavy připravila Bistrotéka Valachy speciální Španělské menu s delikatesami z rodné země Salvadora Dalího – například Andaluské gazpacho nebo Kalamáry po baskicku. Speciality si můžete vychutnat ve všední dny od 14.30 hodin a o víkendech od 11.30 hodin.

Připraveny jsou také mimořádné večerní prohlídky nebo komentované prohlídky pro školy či tábory. 

Výstava je otevřena každý den od 10.00 do 18.00 hodin. Více informací naleznete na www.obchodnidum.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.