X
 

Akce

Pá, 1. 10. 2021 - Čt, 7. 10. 2021

Den architektury 2021

Místo konání: Zlín

Vstupné: zdarma

Pořadatel: aArchitektura


Jedenáctý ročník festivalu Den architektury proběhne v celé republice i na Slovensku. Festival pořádá každoročně spolek Kruh společně s místními organizacemi a iniciativami. Ve Zlínském kraji se do programu pravidelně zapojí například spolek aArchitektura, Krajská galerie výtvarného umění, Památník Tomáše Bati anebo společnost KOMA modular se sídlem ve Vizovicích. Navštívit však můžete také Fryšták či Vsetín, kde se seznámíte jak s funkcionalistickou architekturou, tak současnou.

PÁTEK
ZLÍN - VILLA EMPAIN A KIRUNA - PŘEKRÁSNÝ NOVÝ SVĚT
Datum konání: pátek 1. 10. 2021, 19.00, zlínský zámek, Soudní 1, 760 01 Zlín
Promítání krátkého filmu a dokumentu Gréty Stocklassy, který ukazuje bezmála apokalyptický obraz oblasti doslova pohlcované těžebním průmyslem. Švédské hornické město Kiruna se nachází daleko za polárním kruhem, jehož část se propadá kvůli těžbě v nedalekém dole na železnou rudu. Vedení důlní společnosti se rozhodlo nezastavit výnosnou těžbu a přesunout město i jeho občany o 3 kilometry na východ. Nová Kiruna nabídne progresivnější, ještě lepší společnost pro budoucnost. Lze ale vůbec naplánovat ideální svět?

SOBOTA
ZLÍN - ZÓNA ZLÍN
Datum konání: so 2. 10., 10.00, před budovou radnice, náměstí Míru 12, 760 01 Zlín
Procházka představí zlínskou architekturu na pozadí základních městských funkcí. Kromě historického centra prohlídka zahrnuje návštěvu továrního areálu, seznámení s výškovými budovami na náměstí Práce. Představen bude také způsob baťovského ubytování a typické dělnické domky. Procházka zlínskou funkcionalistickou architekturou končí návštěvou Památníku Tomáše Bati, jedné z nejradikálnějších staveb minulého století, která završuje Gahurův prospekt, zelený pás uprostřed města, který je hlavní kompoziční osou centra propojující lesy nad Zlínem s městskými parky v údolí. Provádí Lucie Šmardová a Vladimír Parízek.

ZLÍN - PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI - SERIÁL VÝJIMEČNÝCH OSOBNOSTÍ
Datum konání: so 2. 10. 2021, 16:00, nám. T. G. Masaryka 2570, 760 01 Zlín
Speciální komentovaná prohlídka se zaměřením na osobnost Vladimíra Karfíka. Návštěvníky provede vedoucí průvodce Petr Hampl.

https://pamatnikbata.eu/zavitejte-na-den-architektury-i-do-pamatniku/

ZLÍN - INFOPOINT PAMÁTNÍKU TOMÁŠE BATI - FILM L'ESPRIT LE CORBUSIER

Datum konání: so 2. 10. 2021, 17:00, nám. T. G. Masaryka 2734, 760 01 Zlín

Promítání dokumentu.

https://pamatnikbata.eu/zavitejte-na-den-architektury-i-do-pamatniku/

VIZOVICE – KOMA MODULAR
Sraz: so 2. 10., 10.00, autobusová doprava ze Zlína (kapacita prohlídky bude omezena, sledujte prosím webové stránky)
Prohlídka představí dva nové inovativní projekty komulární výstavby, vývojové inovační centrum od architektů Chybík+Krištof a nová energeticky úsporná a přenositelná stavba od designérky Adély Bačové. Součástí prohlídky bude i Český pavilon EXPO 2015 od architektů ze studia Chybík+Krištof upravený pro účely administrativní budovy s úpravou interiéru od Olgoj Chorchoj. Součástí pavilonu jsou umělecká díla od Lukáše Rittsteina a Báry Šlapetové. Zájemci si budou moci prohlédnout i výrobní prostory a vidět tak, jak se vyrábí modulární objekty. Pavilon byl oceněn bronzovou medailí na výstavě EXPO 2015 a další ocenění.

FRYŠTÁK – OPEN HOUSE V OTEVŘENÉM MĚSTĚ
Datum konání: so 2. 10., 10:00 a 11:00, Open House, Pátera Ignáce Stuchlého 16, Fryšták
Přímo v jádru města a z historické stopy oživl dávno zapomenutý dům. Dříve sloužil chudým, nyní všem jako městský altán – open house. Městem provede autor rekonstrukce dokončené v roce 2019 architekt Svatopluk Sládeček.

VSETÍN – FUNKCIONALISTICKÝ
Datum konání: so 2. 10., 14:00, před vstupem do MŠ, Kobzáňova 1537, Vsetín
Připomenutí osoby architekta Ludvíka Hilgerta s ukázkou kvality funkcionalistické architektury na budově mateřské školy s pokračováním na zdařilých realizacích dneška. Povedou Jan a Milan Chlápkovi a Libor Sošťák.

NEDĚLE
ZLÍN - DOPRAVA JAKO ZÁKLAD
Datum konání: ne 3. 10. 2021, 14:00, hlavní nádraží, 760 01 Zlín
Rozvoj dopravy byl v baťovském Zlíně pevně spjat s prosperitou podniku, ale také celého státu. Programově budované dopravní tepny vedly přes vodu, vzduch i silnice. Historička umění Lucie Šmardová a architektka Jitka Ressová představí realizované i neuskutečněné plány, které ve městě zůstaly často jen fragmentem velkých plánů.

PONDĚLÍ
ZLÍN - VILLA EMPAIN + WHERE TO WITH HISTORY
Datum konání: po 4. 10., 19.00, zlínský zámek, Soudní 1, 760 01 Zlín
Od ničivých bombových útoků 2. světové války až po epicentrum krajní pravice v Německu.
Dokument ukazuje rozsáhlou destrukci centra Drážďan a jeho následnou modernistickou
revitalizaci, která může nabízet řadu podob, ale i interpretací dějin města. Právě obnova
těchto architektonických mement složité historie se stala hlavní otázkou extremistického
hnutí Pegida. Příběh Drážďan je zásadní pro pochopení vzestupu pravicového populismu v
Evropě a dokazuje, jak jsou politika a architektura nerozlučně spjaty.

STŘEDA
ZLÍN - PO STOPÁCH JANA KOTĚRY A JEHO ŽÁKA FRANTIŠKA L. GAHURY
Datum konání: st 6. 10., 16:00, před vilou Tomáše Bati, Gahurova 292, 760 01 Zlín
Představení aktivit zakladatele moderní architektury Jana Kotěry pro firmu Baťa a jeho vliv na tvorbu architekta Františka L. Gahury s historičkou umění Ladislavou Horňákovou.

Kompletní program a více informací najdete na www.denarchitektury.czwww.filmarchitektura.cz, lokální program na www.aarchitektura.cz.

Festival je připravován v plném rozsahu a v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR.

V případě změny nařízení se nepředpokládá zrušení festivalu, ale mohou být zavedeny plošné rezervace a kapacitní omezení akcí. Pro aktuální informace sledujte pravidelně oficiální web festivalu a informace u konkrétní akce.

 

Zlín

  • Město: Zlín

aArchitektura

  • Ulice: Nad Ovčírnou II/1295
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76001
  • Stát: Česká republika

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.