X
 

Akce

St, 16. 9. 2020

Lisztovské inspirace - náhradní program + přesun z 19. 3. 2020

Čas konání: 19.00

Místo konání: Kongresové centrum Zlín

Vstupné: 290 Kč, 250 Kč, 210 Kč

Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů


Zakoupené vstupenky a vytvořené rezervace zůstavají v platnosti.

 Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104

Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy

 JIŘÍ BÁRTA, violoncello

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
LEOŠ SVÁROVSKÝ, dirigent

 

První polovina koncertu nabídne znamenitý violoncellový koncert Antonína Dvořáka, který je díky svému mimořádnému hudebnímu zpracování považován za vůbec nejkvalitnější sólový koncert, jaký kdy byl pro violoncello zkomponován. Po vyhotovení v únoru roku 1895 věnoval Dvořák tuto skladbu přednímu českému violoncellistovi Hanuši Wihanovi, který s Dvořákem spolupracoval na výsledném tvaru díla a který skladateli poskytoval mnohé cenné rady a doporučení. V určitém okamžiku ovšem došlo mezi oběma umělci k jisté roztržce – Wihan totiž údajně požadoval zařazení virtuózní kadence, což Dvořák zásadně odmítal, a spolupráci se zmíněným violoncellistou proto ukončil. Premiéry díla se tak ujal jiný sólista, Leo Stern, v jehož podání opus poprvé zazněl dne 16. března 1896 v Londýně.

Když roku 1873 náhle zemřel ruský architekt a malíř Viktor Hartmann, rozhodla se skupina jeho přátel uspořádat expozici malířových kreseb. Událost si nenechal ujít ani skladatel Modest Petrovič Musorgskij, který pod dojmem této výstavy vytvořil jedno ze svých nejslavnějších děl, Obrázky z výstavy, často nazývané podle ruského originálu Kartinky. Původně se jednalo o ryze klavírní opus, který se však později dočkal několika transkripcí pro symfonický orchestr, a to včetně patrně nejznámější instrumentace Maurice Ravela z roku 1922.

Jiří Bárta patří k předním českým violoncellistům, pravidelně spolupracuje s umělci světových jmen, jakými jsou např.  Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rožděstvenskij, Maxim Šostakovič, Vadim Repin, Konstantin Lifschitz ad. Koncertuje s Českou filharmonií, London Symphony Orchestra či Berliner Symphoniker. Již dvanáctým rokem je uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu v Kutné hoře, je také vášnivým propagátorem soudobé hudby.

Koncert bude řídit hlavní hostující dirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Leoš Svárovský, jenž krom jiného působí na pozici šéfdirigenta japonského Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya.

Předprodej vstupenek zde.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T. G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů

  • Ulice: Nám. T. G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01