X
 

Články

Filmové klapky dorazily do Zlína


Ve zlínském obchodním a zábavním centru Zlaté Jablko je ode dneška k vidění téměř sto padesát filmových klapek. Putovní výstava začala v polovině března v Mladé Boleslavi. Takzvaná Klapka tour měla pět zastávek, včetně Bruselu. Deset dnů před začátkem mezinárodního filmového festivalu vyjíždí ze Zlína také Kinematovlak, který má celkem třináct zastávek

Za dvacet let existence Salonu filmových klapek jich vzniklo přes dva tisíce. Letos k nim přibudou další. Nápad oslovit výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, vznikl v roce 1998. Do unikátního projektu přispělo téměř sto padesát umělců. „Letošní Salon filmových klapek tvoří sto čtyřicet sedm klapek od předních českých výtvarníků i začínajících tvůrců. Zájem ze strany výtvarníků je opravdu veliký," řekla mluvčí festivalu Kateřina Martykánová. Kompletní galerie klapek je k vidění také na webových stránkách festivalu.

21. ročník Salonu filmových klapek odstartoval 13. března 2018 v Mladé Boleslavi. Klapka tour měla pět zastávek, včetně zahraniční expozice v Evropském parlamentu v Bruselu. Šestou a poslední je Zlín. Tradiční aukce se uskuteční v neděli 27. května v Kongresovém centru. Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům.

Zdroj textu: Česká televize.cz/ct24 (ČT24 web) - Regiony

Zdroj fotografie: 58. ZFF