X
 

Články

A přece se točí


Filmová tvorba má ve Zlíně téměř stoletou tradici, její možnosti využívala v širokém měřítku firma Baťa už od první třetiny minulého století. Podporou scénářů na díla, ve kterých se město objeví, se tak Zlín v dnešní době opět vrací na filmovou mapu. Připomeňme si tedy některé z filmových počinů natáčených ve Zlíně a okolí, které se více či méně zapsaly do historie české kinematografie.

Letos uplynulo již dvacet let od premiéry televizního seriálu Ranč u zelené sedmy. Jistě si každý pamatuje radosti a strasti rodiny Kudrnů, která se z města odstěhuje na venkovský statek, a každý její člen se se změnou vyrovnává po svém. První díly se natáčely na Jižních svazích ve Zlíně.

Můžeme zmínit i seriál Znamení koně, natáčen v letech 2009-2011, s hvězdným obsazením v podání Vilmy Cibulkové, Valerie Zawadské či Bolka Polívky, nebo romantický film Itimity z roku 2014, ve kterém se prolíná sedm různých příběhů lásek i zklamání. Z čerstvějších kousků, uvedených letos do kin, nesmíme zapomenout na dvoudílný kriminální film Metanol, popisující děsivé události na Zlínsku na sklonku letních prázdnin v roce 2012, kdy smrtící směs etanolu a metanolu zabila během několika týdnů nejméně třicet osm lidí. Dále pak komediální drama Úsměvy smutných mužů, kde si hlavní roli zahrál David Švehlík. Ve filmu si zahrál také herec Jaroslav Dušek. Film se natáčel mimo jiné i na zlínské radnici, v Sadě Svobody u zlínského zámku a také v továrním areálu. Jistě stojí za zmínku také drsný film studentů UTB s názvem Cornelia. Tato severská kriminálka, jak snímek jeho tvůrci označují, se odehrává v prostředí baťovských domků a továrního areálu, ale objevilo se tu i sídliště Jižní Svahy. Slavnostní premiéra proběhla letos v květnu v multikině Golden Apple Cinema ve Zlíně.

V uplynulých dnech probíhalo na malenovickém hradě natáčení třináctidílného seriálu pro děti Malí, velcí detektivové. Jde o příběh dětí, které se dostanou na stopu pašeráků exotických zvířat. V rolích se kromě dětských herců objeví také Bolek Polívka, Milan Lasica nebo Jan Dolanský. Nejde o jediný projekt, který je momentálně připravován. Kromě seriálu o malých detektivech natáčí Česká televize v koprodukci s městem také dokument o památníku Tomáše Bati s názvem Zlínský klenot.

Výhledově pro rok 2020 pak chystají Zlínské filmové ateliéry premiéru čtyřdílné minisérie Královna Bugatti, k příležitosti 120. výročí narození Elišky Junkové, české automobilové závodnice. Natáčení by mělo probíhat i ve zlínských lokalitách. Historická vozidla zapůjčí ze své sbírky zlínský podnikatel a sběratel automobilových veteránů pan Ladislav Samohýl.

Brzy se uvidíme v kinech!

Foto: Filmový uzel Zlín, natáčení filmu Úsměvy smutných mužů