X
 

Články

Ve zlínské zoo vzniká nová letní expozice pro aligátory

nová expozice aligátorů_archiv Zoo Zlín

Pro návštěvní sezónu 2019 ZOO Zlín chystá další překvapení. Bude jím nová letní expozice pro aligátory americké. V současné době již probíhá úprava rozsáhlé nádrže naproti zámku Lešná. Právě tu bude zoo během nejteplejších měsíců využívat pro pobyt těchto jedinečných plazů. Pokud vše půjde podle předpokladů a počasí to umožní, aligátoři se zde poprvé představí na začátku prázdnin 2019.

Zlínská zoo chová v současnosti pětici aligátorů amerických, 4 samice a 1 samce. Původně obývali terária v suterénu zámku Lešná, nicméně tyto prostory již nesplňovaly chovatelské nároky a v chovu aligátorů zde nešlo pokračovat. Zoo pro ně proto připravila nové chovné zařízení. „Rozlehlý skleník poskytuje aligátorům ty nejlepší možné podmínky – prostornou expozici, velký bazén, spoustu denního světla a stálou teplotu kolem 25 C," uvedl ředitel zoo Roman Horský. Kromě bazénu o objemu téměř 60 m3 mají k dispozici i písčitou část, kterou již nyní rádi využívají ke slunění, a jak doufá ředitel Horský, jednou budou využívat i k rozmnožování. „Skleník je však v chovatelském zázemí, kam návštěvníci nemohou. Nechtěli jsme lidem vzít možnost obdivovat tyto majestátní plazy v areálu zoo, proto jsme přistoupili k originálnímu řešení a připravovanou opravu zámecké nádrže spojili s možností vybudování letní expozice pro aligátory," dodal ředitel zoo Roman Horský.

V prostoru kolem připravované letní expozice aligátorů bude umístěno celkem 6 velkoobjemových zabudovaných zásobníků o celkové kapacitě 132 m3. Budou zadržovat vodu ze střechy zámku Lešná, která se použije pro zalévání rostlin a také pro provozování samotné nádrže pro aligátory.

Pro novou letní expozici aligátorů zoo využije celou plochu stávající zámecké nádrže. Přibude však několik úprav. Pro zajištění pohody pro aligátory i vodní rostliny dojde ke zvýšení hloubky bazénu na 80 cm. Nádrž bude zarovnána s okolním terénem. „Uprostřed nádrže vzniknou dva dočasné umělé ostrovy. Aligátoři je budou využívat ke slunění. Pobyt venku jim určitě prospěje. Přirozené sluneční světlo totiž podporuje růst a kondici zvířat, prospívá vývoji kostí, kůže i zdravému apetitu," zdůraznil ředitel Horský. Zoo také plánuje umístění venkovního osvětlení, mlžného systému a zajištění možnosti ohřívání vody v nádrži pro prodloužení pobytu aligátorů. Pro bezpečnost návštěvníků bude kolem celého obvodu nádrže umístěno kovové tepané zábradlí. Celkové finanční náklady se budou pohybovat kolem 2,5 milionu Kč, zahrada je pokryje z provozního rozpočtu zoo.

Další foto

Zdroj fotografií: archiv Zoo Zlín