X
 

Články

Baťův mrakodrap slaví 80 let

Baťův mrakodrap_foto Josef Řezníček

Budova Baťova mrakodrapu, v níž sídlí Zlínský kraj, slaví v sobotu 15. prosince 80 let od svého dokončení. V třicátých letech minulého století ji nechal postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Se svojí výškou 77,5 metru byl Baťův mrakodrap, dnešní Jednadvacítka, v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě.

V současné době probíhá v budově rozsáhlá rekonstrukce výtahů, expozic, vstupních prostor a dalších částí, a proto není z provozních důvodů naplánována žádná speciální akce vztahující se k tomuto výročí. Mrakodrap bude od 14. 12. do 16. 12. a poté během vánočních svátků ve večerních a nočních hodinách slavnostně nasvícen. I přes probíhající rekonstrukci ho můžete navštívit a zavítat např. na terasu v 16. etáži s kavárnou, odkud je krásný výhled na město.

Budova mrakodrapu je významnou památkou z období funkcionalismu. O její majestátnosti svědčí následující čísla – budova má rozměry 80 x 20 m, celková zastavěná plocha činí 1 850 m2, celková plocha všech podlaží 30 000 m2 a celkový obestavěný prostor (kubatura) 135 000 m3. V budově jsou celkem tři schodiště, která mají 450 schodišťových stupňů, což je například o 70 více, než má kostel sv. Štěpána ve Vídni. Technickou raritou budovy je výtahová kancelář ředitele firmy neboli Baťův výtah.

Zdroj textu: zlin.cz