X
 

Články

Rok 2018 byl ve zlínské zoo druhým nejúspěšnějším v historii

tapír čabrakovitý_archiv Zoo Zlín

Rok 2018 byl pro zlínskou zoo mimořádně příznivý. Návštěvu zahrady si v roce 70. výročí založení nenechalo ujít 648 375 návštěvníků, což znamená druhou nejlepší sezónu v dosavadní historii. Zoo počtvrté v řadě za sebou překonala roční návštěvnost 600 000 návštěvníků a potvrdila pozici druhé nejoblíbenější české zahrady. Pozici nejnavštěvovanější turistické destinace Zlínského kraje si drží nepřetržitě od roku 2003. V rámci republiky dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších turistických míst. „Nesmírně nás tato dlouhodobá přízeň a zájem návštěvníků těší. Vážíme si každého člověka, který projde branou zahrady. A snažíme se, aby měl důvod se k nám vracet. Několikaletá návštěvnost přesahující 600 000 osob je pro nás potvrzením, že rozvoj zoo skutečně kráčí správným směrem," hodnotí uplynulý rok 2018 ředitel Roman Horský.

Zoo se dařilo i v jiných oblastech. Úspěšně rozmnožila 52 druhů zvířat a odchovala 198 mláďat. Zcela mimořádné je mládě výjimečně chované asijské sovy puštíka tečkovaného. Znamená totiž historicky první odchov ve světových zoo mimo asijský kontinent. Za světově unikátní jsou také mláďata u dvojzoborožce indického, turaka bělobřichého a kotingy tříbarvé. Po 42 letech úsilí se podařilo úspěšně odchovat první mládě kasuára přilbového. Zoo otevřela novou expozici Guyanas, která od podzimu 2017 procházela výrazným „liftingem". Ve zcela změněných výbězích se představili kotulové, čáje, čápi jihoameričtí a také nové druhy – mravenečníci čtyřprstí a tamaríni pestří. V červenci pak Guayanas doplnila jedna z největších průchozích ptačích voliér v českých zoo. V rámci Karibuni zahrada dokončila výběh B pro slony. Se stávajícím výběhem slonů jej propojuje koridor, kterým slonice budou přecházet do nového výběhu a vracet se z něj zpět, dokud se v roce 2021 nedokončí celý projekt pro slony. Zoo také rozběhla nový projekt 4NATURE a jako první zoo v České republice nabídla návštěvníkům možnost rozhodnout, kolik peněz se věnuje na ochranu zvířat ve volné přírodě. V zoo se podařilo instalovat 10 nových retenčních nádrží na dešťovou vodu, nyní tak má k dispozici zásobníky o celkové kapacitě 205 m3. Jedním slovem, mimořádný rok.

Zlínská zoo měnila nejen areál zahrady, ale i nabídku poskytovaných služeb. Na začátku hlavní sezóny zprovoznila u sezónního vstupu další bezplatnou WIFI síť, informační servis rozšířily dvě obrazovky u pavilonu slonů a v australském dětském koutku. Restaurace Farma U Koaly nahradila plastové nádobí a příbory recyklovanými výrobky z kukuřice a cukrové třtiny. V rámic šetrného přístupu k životnímu prostředí chce zoo v tomto trendu pokračovat. V letošním roce "zmizí" z areálu zoo jednorázové plastové nádobí, kelímky a nápojové slámky. Zoo zaznamenala také vyšší zájem o elektronické vstupenky, které jsou navíc během hlavní sezóny levnější než v pokladně. „Lidé si prostřednictvím našeho webu zakoupili v roce 2018 téměř 9 000 on-line vstupenek, což ve srovnání s rokem 2017 znamená 54% nárůst. Vstupenky umožní přímý vstup do areálu, odpadne tak jakékoliv čekání u pokladen. Jejich objednání a doručení je otázkou opravdu jen pár minut," dodala Romana Bujáčková, vedoucí oddělení marketingu. 

Novinky roku 2019
1. Aligátoři - nová letní expozice
Zlínská zoo chová v současnosti pětici aligátorů amerických, 4 samice a 1 samce. Obývají však novou expozici v chovatelském zázemí, zoo proto přistoupila k originálnímu řešení. Opravu nádrže poblíž zámku Lešná spojila s vybudování letní expozice pro aligátory. V rámci úpravy prostoru zde zoo umístila 6 podzemních cisteren o celkovém objemu 65 m3, do kterých je svedena dešťová voda ze střechy zámku Lešná. Zoo ji využije pro zálivku a také pro samotný provoz nádrže pro aligátory. Pokud počasí bude přát, na první setkání s aligátory se můžete těšit na konci května 2019.
2. Karibuni - realizace obvodového oplocení celého území
Pro zoo má velkou prioritu i výběr dodavatele a realizace oplocení celého Karibuni. Toto oplocení je podmínkou, aby sloni mohli využívat nový výběh B. Instalace oplocení by měla proběhnout v první polovině roku 2019.
3. Karibuni - výstavba chovného zařízení
Na dokončený výběh B naváže v roce 2019 výstavba další části chovného zařízení, která by měla být hotova v roce 2021. Nový pavilon bude mít plochu 3 600 m2, což představuje rozlohu dnešního výběhu slonů i s vnitřním pavilonem. Společné vnitřní ustájení pro slony bude patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.
4. Oprava střechy zámku Lešná
Ještě před začátkem zámecké sezóny 2019 začne rozsáhlá oprava střechy zámku Lešná v předpokládané výši 50 milionů korun. Finanční zdroje na opravu poskytne zřizovatel zoo, město Zlín, a Zlínský kraj. Kvůli letní mateřské kolonii vzácného druhu netopýra – vrápence malého - bude oprava rozdělena do několika etap. První etapa stavebních prací skončí v dubnu 2019, pokračovat bude na podzim. Provoz zámecké expozice však zůstane od dubna do října plně zachován, na sezónu bude odklizeno i lešení. Pokud půjde vše podle harmonogramu, oprava střechy zámku Lešná skončí v dubnu 2021.
5. Jaguar Trek
Nová expozice pro největší jihoamerické šelmy vznikne ve svahu pod tropickou halou Yucatan. Zoo pro jaguáry připraví nadstandardní expozici o rozloze přes 2 000 m2, využije členitost stávajícího terénu. Klasicky zbarvení jaguáři se tak do Zlína vrátí po více jak 25 letech. Pokud půjde vše podle předpokladů, zoo plánuje otevření na hlavní sezónu 2020.

Celá zpráva - TZ Zoo Zlín

Mláďata v Zoo Zlín