X
 

Články

Letošní Zlín Film Festival se ponese v cestovatelském duchu


Letošní 59. ročník Zlín Film Festivalu se ponese v cestovatelském duchu a bude se vázat k letošním 100. narozeninám slavného cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda. Hlavním tématem festivalu proto bude Objevuj a poznávej. Ve vizuálu kromě hravých opic výtvarníka Petra Nikla nechybí legendární vůz Tatra 87, kterým cestovatelé Hanzelka a Zikmund projeli svět.

Cestovatelská témata se budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. Letos došlo k proměně struktury filmového programu s cílem zpřehlednit a zviditelnit tři základní programové bloky. Mimo již tradiční soutěže a sekce nazvané nově Festival classics se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma Objevuj a poznávej. „Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: Příroda, Lidé a Země," připomenula umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více jak 40 filmů a dokumentů.

Samotné významné životní jubileum Miroslava Zikmunda připomene festival projekcemi filmů, besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. „Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959–1964 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petra Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda," uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura. Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti.

V návaznosti na téma Objevuj a poznávej nebudou chybět mezi hosty festivalu ani další významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed. Pozvání do Zlína přijali například český filmový producent, režisér, spisovatel a „filmař žraloků" Steve Lichtag, etnolog a cestovatel Mnislav Atapana Zelený, dobrodruh se žlutým trabantem Dan Přibáň nebo profesionální cestovatelka a novinářka Lucie Radová, která mimo jiné procestovala Jižní Ameriku v tuktuku. Sérii cestovatelských přednášek doplní i umělkyně, spisovatelka a cestovatelka Dorota Nvotová nebo fotografové Václav Šilha a Jan Rybář. Těšit se můžete i na vyprávění o nízkonákladovém cestování s názvem Ponožky na cestách či o dobrodružné cestě přes Indii na rikšách.

Doprovodný program festivalu tradičně nabídne i zajímavou Film Industry sekci s odbornými přednáškami a workshopy, řadu divadelních představení, koncertů, výstav, interaktivních a benefičních programů a také sportovních a společenských akcí. „Diváci si letos po návštěvě kina mohou dopřát hudební zážitek v podání kapel Mirai, Mandrage, Inekafe, benefiční koncert Michala Davida pro Kapku naděje nebo třeba Industry party v kulisách továrního areálu," dodala ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Tradiční součástí Zlín Film Festivalu bude i dražba uměleckých filmových klapek. Letošní 22. ročník Salonu filmových klapek odstartuje 12. března v Praze. Již počtvrté zakončí filmovou přehlídku ve Zlíně Festivalový půlmaraton, jehož start je naplánován na sobotu 1. června na 16:00 hodin. Předcházet mu bude ve 14:00 hodin i oblíbený Festivalový ING rodinný běh na 1 400 metrů určený pro rodiče s dětmi a také pro ty, kteří preferují kratší trasy.

Festival se letos uskuteční od 24. května do 1. června. Více informací naleznete na www.zlinfest.cz