X
 

Články

Nový film o Tomáši Baťovi bude mít premiéru ve Zlíně


Baťa – první globalista, tak označil v názvu svého nového filmu význačnou postavu české historie dokumentarista Peter Kerekes. Vyučený obuvník, levicově smýšlející obchodník a zakladatel nových měst. Život Tomáše Bati byl navíc plný zvratů přelomu 19. a 20. století. V provinčním Zlíně realizoval syn ševce svůj americký sen. KineDok připravil premiéru filmu Baťa – první globalista rovnou na dvou místech, a to 2. května v multikině Golden Apple Cinema ve Zlíně od 20:00 hodin a o den později v Kině Lucerna. Dokument je koprodukcí České televize a francouzko-německé televizní stanice ARTE. Vznikl do prime-time vysílacího okna Documania, v rámci kterého společnost ARTE uvedla i český dokument Život podle Václava Havla realizovaný k 25. výročí Sametové revoluce a pro okno Dokumentární nebe v prime-time programu ČT2.

Režisér Peter Kerekes se rozhodl jít po stopách Baťových bot na jejich samotný počátek, do ševcovské dílny, kam se Tomáš Baťa uchýlil po svém prvním a posledním bankrotu. Usedl tehdy za verpánek a učil se řemeslu, které mu předal otec. Práce se stala jeho životem. Posléze, už jako velkopodnikatel, proslul péčí o své zaměstnance. Stavěl pro ně moderně vybavené domky, internátní školy i nemocnice. Zavedl originální metody řízení výroby i obchodu, včetně motivace svých zaměstnanců. Tomáš Baťa v Československu realizoval americký sen, nevyvážel pouze boty, ale rovnou továrny a navíc zakládal nová města. Značka Baťa se tak stala globálním jevem. Dokumentární film Petera Kerekese mapuje vzestup malého podnikatele ze Zlína ve velkopodnikatele s několika továrnami po celém světě, díky kterému se Československo stalo v jednu dobu největším vývozcem kožené obuvi vůbec. Peter Kerekes se však rozhodl své mapování historie rozšířit o současný prvek, když ve světě hledal další možné „Bati‟. Sám režisér o svém filmu říká: „Tomáša Baťu nepoznáme ako človeka, ale ako značku. Na štyroch kontinentoch sme hľadali‚ malých baťov‛ - ľudí, ktorí sú dnes v rovnakej situácii, ako bol Tomáš Baťa pred sto rokmi. Film nestavia pomník, ale je vtipnou polemikou o možnostiach utopickeho kapitalizmu.‟

Těšit se můžete na setkání a diskuzi s režisérem filmu Peterem Kerekesem. Vstupenky jsou již v prodeji na pokladně Golden Apple Cinema.

režisér/director: Peter Kerekes
scénář/writers: Peter Kerekes, Pavel Hajný
kamera/cinematographer: Martin Kollár
hudba/music: David Solař
střih/editor: Marek Šulík
zvuk/sound designers: Martin Sadoux, Richard Müller, Štěpán Mamula
producent/producer: Kateřina Černá
kreativní producentka ČT/creative producer Czech TV: Alena Müllerová
kreativní producentka ARTE G.E.I.E/ comissioning editor ARTE G.E.I.E: Madleine Avramoussis
(c) Česká televize, ARTE G.E.I.E., Seppia, Negativ, Peter Kerekes s.r.o.

KineDok kontaktní osoba:
Bohdan Bláhovec
blahovec@dokweb.net, +420 724 105 895
KineDok, Štěpánská 14, 11000, Praha 1
www.kinedok.net 
Baťa - první globalista, Peter Kerekes, ČR, FR, 2018, 80 min