X
 

Články

Podsklepí malenovického hradu ozdobily plastiky


Středověký hrad v Malenovicích, který spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, nově nabízí svým návštěvníkům příležitost setkat se v prostorách historických sklepů s plastikami známé zlínské sochařky Otilie Demelové Šuterové.

„Když jsem se asi před rokem nečekaně ocitl v sochařském ateliéru paní Šuterové ve Lhotce, byl to pro mě silný zážitek a napadlo mě zpřístupnit širší veřejnosti alespoň část jejího rozsáhlého sochařského díla v malenovickém hradu. Autorka s tímto nápadem souhlasila a vytipovala 25 figurativních plastik, které jsme nainstalovali ve sklepních prostorách. I instalací této výstavy plníme naše předsevzetí po rekonstrukci postupně zpřístupňovat další hradní prostory a předkládat všem návštěvníkům nové atraktivní zážitky. Jsem přesvědčen, že zvláště v horkém letním počasí pro ně bude setkání se sochami v chladivém hradním podzemí krásným a příjemným zastavením," řekl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

"Charakter plastik z keramické hlíny, které vzhledem k vysokožárnému výpalu snesou i vlhkost a náročnější klimatické podmínky, se do těchto zemitých prostor velmi dobře hodí a rádi bychom dali této originální expozici dlouhodobější trvání. Na začátek srpna připravujeme pro zájemce možnost setkat se osobně s autorkou přímo na hradě," sdělil ředitel muzea Pavel Hrubec.

Akademická sochařka Otilie Demelová Šuterová (nar. roku 1940 v Kroměříži) žije a pracuje v předměstské části Zlína - Lhotce. V expozici pro malenovický hrad předkládá výběr z širokého tematického spektra svého sochařského figurativního projevu. Prezentované plastiky vznikaly v průběhu více než dvaceti let.

Výstava je zpřístupněna v rámci stávajícího návštěvnického vstupného. Setkání s autorkou a neformální „křest výstavy" se uskuteční ve čtvrtek 1. srpna v 17.00 hodin na nádvoří malenovického hradu.

Na hradě v Malenovicích mohou návštěvníci vidět zajímavé architektonické prvky gotiky i baroka, mohou obdivovat historický nábytek, trofeje, zbraně a také další letošní novinku, kterou pracovníci muzea svépomocí připravili - ukázku toho, jak vypadala typická stará hospoda (je v ní zachována i funkční pípa). Mezi výstavní unikáty patří také expozice v hradní hájence, kde se nachází expozice Dřevo, proutí, sláma.