X
 

Články

Listopadové události roku 1989 v tehdejším Gottwaldově připomene projekt s názvem Samet v divadle ONLINE


Deset velmi důležitých dní a jeden velký příběh, který odstartoval nelehkou cestu za svobodou. Nejenom v Praze se psaly novodobé dějiny v listopadu 1989. Sametová revoluce probíhala intenzivně také v dalších městech naší republiky, například i v tehdejším Gottwaldově. Rok po vydání knihy Samet v divadle vznikl unikátní projekt, který volně vychází z jejího příběhu. 

Samet v divadle ONLINE je internetový seriál, který v devíti dílech připomene to nejpodstatnější z revolučního dění v Gottwaldově. První díl odstartuje ve středu 18. listopadu ve 20.00 hodin a celý projekt poběží do 27. listopadu, tedy do dne, kdy před jednatřiceti lety na celém území Československa proběhla generální stávka.

Jednotlivé kapitoly načetli herečky a herci ze zlínského divadla. Bylo vybráno to podstatné, to nejzajímavější. Je potřeba si tyto důležité okamžiky naší historie připomínat. Samet v divadle ONLINE uvítal i herec a člen stávkového výboru Rostislav Marek, který byl klíčovou osobou nejenom během revoluce v Gottwaldově, ale taky při tvorbě knihy: "Buďme solidární činem, slovem nebo jen myšlenkou s těmi, kteří ještě musí v tomto pandemickém nečase bojovat třeba za svobodu slova se zabedněnými náboženskými fanatiky, jako například ve Francii, nebo za svobodné volby s diktátorem v Bělorusku. A je toho mnohem, mnohem víc... Netušil jsem, jak křehká nádoba je ta svoboda."

Zajímavostí je, že se do čtení zapojili herci mladí, kteří v době, kdy na náměstích zvonily klíče, ještě nebyli na světě, případně byli školou povinní a tak o politickém dění neměli přílišné ponětí.

Samet v divadle můžete sledovat na několika facebookových kanálech, kromě stránky Jakub Malovaný Publicista poběží také na profilu Festivalu svobody ve Zlíně nebo na profilu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Více informací naleznete na stránce Jakuba Malovaného https://jakubmalovany.cz/.