X
 

Články

Stezka zdraví Tlustá hora se obnovuje


Stezka zdraví Tlustá hora se nachází v lesích pod vysílačem Tlustá hora. Stezka nabízí pro obyvatele i návštěvníky města spoustu možností pro aktivní trávení volného času - běh, posilování, rodinné výlety a vycházky. K jádrovému území stezky, kde se nachází lesní altán, lanová visutá lávka a čtyři stanoviště se cvičebními prvky vede několik značených přístupových tras - z Letné (ul. Pod Rozhlednou), z Prštného (ul. Nerudova), z Podhoří (ul. U Slanice) a ze čtvrti U Majáku.

Kromě přístupových tras se v areálu Stezky zdraví na Tlusté hoře nachází dva okruhy, které začínají a končí v jádrovém území. Prvním z nich je Okruh Podhořím o délce 1,6 km, který vybízí k procházce nebo ke krátkému a intenzivnímu běhu. Okruh si lze prodloužit až k minerálnímu pramenu Slanice. Druhým okruhem je členitá trasa kolem Tlusté hory o délce 4,4 km, která je ideální pro běh či nordic walking.

Na Stezce zdraví bylo vytvořeno nové turistické značení, které je provedeno pomocí barevných trojúhelníků. Zeleně jsou označeny přístupové trasy k jádrovému území, modře je označen okruh Podhořím (1,6 km) a červeně okruh kolem Tlusté hory (4,4 km). "Věřím, že nejen občané města Zlína ocení nové trasy na procházky, běh, nordic walking či horskou cyklistiku. Trasy jsou vyznačeny také na Mapy.cz a to přerušovanými čarami. Děkuji odboru městské zeleně a oddělení cestovního ruchu, kteří podpořily obnovu této stezky," popsal kartograf Martin Gabryš, který spolu s bratrem Vojtěchem a Martinem Pallou vytvořili nové turistické značení.

Součástí Stezky zdraví budou také informační tabule, které budou instalovány na jaře. „Na informačních tabulích najde návštěvník veškeré informace, které potřebuje. Budou zde všeobecné informace o stezce, mapy, profily tras, fotografie a další užitečné informace. Ti, kdo si jdou zaběhat či zacvičit určitě ocení tabule, kde je popsáno rozcvičení i jednotlivé cviky v rámci cvičebních prvků v jádrovém území. V letošním roce se instalovaly 2 informační tabule, zbylé přibydou v příštím roce", uvedl Martin Gabryš, který připravoval mapy a grafické podklady pro informační tabule.

„Na jaře jsme ve spolupráci s městem Trenčín připravili projekt, ve kterém jsme chtěli uspořádat několik akcí na Stezce zdraví ve Zlíně a také v Lesoparku Brezina v Trenčíně. Akce měly být zaměřeny na zdravý pohyb v lese. Součástí měl být závod v orientačním běhu, běžecká škola, kurz nordic walking, cvičení v lese či zdravé stravování. Vzhledem k situaci, která nastala jsme se rozhodli tento projekt nerealizovat. Nicméně aktivity máme připraveny a doufáme, že tento projekt v budoucnu zrealizujeme," uvedla Eva Manišová, vedoucí oddělení cestovního ruchu a informací.

Nyní finišuje také značení nových stezek v okolí města Napajedla. Vznikají zde nově tzv. Stezky napajedelských emirátů, které se nachází pouze několik kilometrů od Stezky zdraví Tlustá hora. Turisté i cyklisté tak budou moci využít desítky kilometrů nově značených tras.

Upozorňujeme na nynější omezení vstupu do lesa kvůli kůrovcové kalamitě.

Online mapa Stezky zdraví www.mapujme.cz/tlustahora.