X
 

Články

Start Expedice Z101

Tomáš Vaňourek

22. dubna 1947 vyrazili na svou první cestu do Afriky a Jižní Ameriky dva mladí inženýři, kamarádi z vysokoškolských studií, Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.

22. dubna 2021 se po jejich stopách vydala Expedice Z101. Vyrazila symbolicky ze Zlína, kde žije Miroslav Zikmund, a kde se nachází i Muzeum jihovýchodní Moravy, jeden z hlavních partnerů projektu.

Expedice Z101 navazuje na úspěšný projekt Zikmund100 z roku 2018, při němž se Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha vydali na asijskou cestu Hanzelky a Zikmunda a hledali stejná místa, jako kdysi jejich slavní předchůdci. A právě Tomáš Vaňourek se po tomto projektu nadchl pro myšlenku na expedici Afrikou a Jižní Amerikou. Start v roce 2020 zhatila celosvětová vlna koronaviru, letos už Tomáš Vaňourek s partnerkou Lindou Piknerovou mohli po nejrůznějších průtazích a peripetiích skutečně vyrazit. Cesta bude trvat do roku 2023. 

Expedice míří do Tuniska, odkud bude pokračovat do Egypta a následně do Kapského města, kam by měla dorazit na sklonku roku 2021. V roce následujícím je cílem Latinská Amerika a rok 2023 by měl přijít na řadu New York, kam H+Z z politických důvodů v roce 1950 už nesměli.

Po skončení cestovatelské části začne realizace nejrůznějších produkcí z cest, které budou prezentovány po celém světě. Expedice tak poskytne jedinečný srovnávací materiál o proměně světa za více než půl století. Změnou bude i auto, jímž Tomáš Vaňourek na expedici vyráží. Zatímco H+Z vezla světem jejich Tatra 87, expedici Z101 veze expediční speciál, připravený původně Karlem a Alešem Lopraisovými pro Rallye Dakar. Návrhy na jeho jméno zasílali fanoušci projektu z celé republiky, a to včetně Ing. Zikmunda.

Průběh cesty sledujte na facebooku Expedice Z101, webu www.z101.cz nebo www.muzeum-zlin.cz


 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.