X
 

Články

61. Zlín Film Festival: Výběr toho nejzajímavějšího, co byste si neměli nechat ujít

archiv Zlín Film Festival

Již za pár dní startuje druhá část 61. Zlín Film Festivalu, který hned v jeho úvodu navštíví známý americký producent Bill Gerber. Zlatý střevíček letos udělí organizátoři Ondřeji Vetchému, který jej převezme během závěrečného galavečera. Hvězdy na Chodníku slávy nově ponesou jména hereček Anny Geislerové a Kláry Issové.

Bill Gerber je známý produkcí filmů Zrodila se hvězda, Gran Torino, Zpátky do ringu nebo Příliš dlouhé zásnuby. Podílel se také na snímcích Láska přes internet, L.A. - Přísně tajné, JFK, Nelítostný souboj, ale také na filmech o Harry Potterovi a řadě dalších. V pátek 10. září osobně uvede projekci filmu Zrodila se hvězda. Aktivně se zúčastní také programu pro filmové odborníky. Setkání s Billem Gerberem pod názvem „Od rockenrolových snů po Oscary" se uskuteční v sobotu 11. září od 16.30 hodin a bude věnováno jeho práci na několika nejlepších snímcích posledních třiceti let, včetně zmiňovaného filmu Zrodila se hvězda.

Dalším významným hostem, který letos navštíví zlínský festival, je herec Ivan Shvedoff, známý mimo jiné z filmů Mission: Impossible – Ghost Protocol a Most špiónů či z úspěšného seriálu Babylon Berlín. Ve Zlíně herec představí večerní zahajovací snímek festivalu Mise Asteroid.

Druhá část festivalu přinese nejen spoustu skvělých filmů, ale také bohatý doprovodný program, kterým ožije celé město. V návaznost na hlavní letošní téma „Literatura ve filmu" můžete s dětmi každý den vyrazit ke zlínskému zámku v sadu Svobody, kde najdete čtyři kouzelnické koleje v Zóně kouzel nebo zažijete tajuplná dobrodružství se špetkou vědy ve Škole čar a kouzel pod taktovkou Fakulty technologické UTB. Vyrazit můžete také na některý z workshopů třeba o filmovém herectví, o analogovém fotografování nebo o filmování na mobil a řadu dalších.

Na náměstí Míru si užijete spoustu zábavy během partnerských dnů, které pro vás připravili Škoda Auto nebo Continental Barum. O hudební program se nejen během těchto dnů postarají populární kapely a interpreti jako je Lenny a Adam Mišík na koncertě Českého rozhlasu, No Name, Lake Malawi, Jelen, Velký dechový orchestr města Zlína a Dismanův dětský rozhlasový soubor. V sobotu 11. září byste si neměli nechat ujít příležitost potkat se s Ondřejem Soukupem a zaposlouchat se do jeho filmových melodií v Kongresovém centru. Koncert je součástí oslav 90. výročí Barrandov Studia a v podání Filharmonie Bohuslava Martinů nabídne průřez jeho hudby ze známých filmů, které budou doprovázeny originálně zpracovanými sestřihy slavných scén z jednotlivých snímků.

V rámci Letního kina se můžete těšit např. na český film Gump - pes, který naučil lidi žít, českou komedii Matky nebo Prvok, Šampon, Tečka a Karel a další. Kompletní nabídku naleznete zde.

Neděle 12. září již tradičně patří aukci originálních filmových klapek, z jejichž výtěžku se podpoří začínající filmaři. Pro všechny fanoušky i milovníky běhu však neděle bude dnem Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín.

Během celého festivalového týdne také na různých místech ve Zlíně narazíte na oblíbené pohádkové maskoty, kteří se s vámi rádi vyfotí. Jednou z akcí, kde budou určitě k vidění, je nejstarší akce doprovodného programu Malování na chodníku, na kterou se můžete těšit v pondělí 13. září odpoledne.

Pokud se chcete potkat se skutečnými celebritami, které zavítají na festival, stačí se vydat do Festival Café na náměstí Míru, na autogramiádu do Zlatého jablka nebo na Červený koberec ke Kongresovému centru.

Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz a ve festivalové aplikaci Zlinfest.

Festival v rámci svého 61. ročníku zahajuje spolupráci s novým charitativním partnerem, kterým je Patron dětí. Charitativní projekt Nadace Sirius chce návštěvníky Zlín Film Festivalu upozornit na příběhy dětí ze znevýhodněných rodin. „Pokud znáte dítě, kterému rodiče nemohou zaplatit základní věci, jako jsou školní pomůcky, zájmové kroužky, školu v přírodě či třeba z dávek či zdravotního pojištění nehrazenou léčbu, rehabilitace a zdravotnické pomůcky, řekněte nám o nich," vyzývá Edita Mrkousová, výkonná ředitelka Patrona dětí.

Podzimní 2. díl v tradičním formátu začíná již 9. září a potrvá do 15. září.