X
 

Články

Zapojte se do akce Z NOHY NA NOHU a obujte si originální pár bot


Umělkyně Kateřina Šedá vytvořila při příležitosti oslav 700 let města Zlína unikátní projekt Z nohy na nohu, který Zlíňanům nabídne jiný pohled na město a současně se objeví na akcích vztahujících se k tomuto významnému jubileu. Každý, kdo má zájem, se může do projektu zapojit a získat tak jedinečnou příležitost podniknout v životě kroky, které budou prostřednictvím unikátních bot skutečně vidět. Kam všude nakonec povedou, koho se dotknou a čemu pomůžou, rozhodnete právě Vy. Každý se tak může stát spoluautorem originálního průvodce a podat důležitou zprávu o dnešním Zlíně.

Tyto boty, z nichž jedna je vybavená kamerou snímající každý učiněný krok, si budete moci vyzkoušet v průběhu měsíce června. Záznam kamery bude živě přenášen. Každý účastník tak podle vlastního uvážení bude moci zbytku světa ukázat svoje oblíbená místa, provést je vlastním domem, pochlubit se úrodou na zahrádce, případně něco podstatného sdělit: požádat někoho o ruku, omluvit se nebo upozornit na problém, který se mu zdá důležitý. 

Kateřina Šedá k projektu podotýká: „Město tvoří hlavně lidé, kteří tam žijí. Což jsou přesně ti, na které cílím a které se mi snad podaří pro projekt přesvědčit a nadchnout. Kromě účastníků samotných jsem se snažila oslovit i nejrůznější partnery, kteří by se do projektu zapojili a poskytli místním nějaký nestandardní zážitek, který budou moci prostřednictvím kamery v botách sdílet s celým městem. Takže se v botách snadno dostanete na nejvyšší budovu ve Zlíně, můžete se svést na popelářském autě, zažít přímý vstup v Hitrádiu Zlín, posnídat s významnou osobností, využít nabídky hodinového manžela a mnohé další! Stejně tak cítím velkou podporu od Živého Zlína, Fakulty technologické a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati, kteří se mnou na projektu spolupracují."

Originální pár bot vyvinula Kateřina Šedá spolu s týmem spolupracovníků z Fakulty technologické a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a z firmy LIVE4K. 

Více se dozvíte na www.znohynanohu.cz, kde si můžete již zarezervovat svůj originální pár bot nebo se zastavit na náměstí Míru v KOMA modulu, tzv. Krabici od bot, a to každý den od 9.00 do 12.00 a od 15.00 do 18.00 hodin.

Ve čtvrtek 19. května od 16.00 do 17.30 hodin se můžete na náměstí Míru u KOMA modulu - Krabici od bot osobně setkat s autorkou tohoto unikátního projektu.


 

Kateřina Šedá (*1977) je česká umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. V letech 1999–2005 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vladimíra Kokolii. Ve své práci se zaměřuje na sociálně koncipované akce, do nichž často angažuje desítky či stovky osob, které nemají s uměním nic společného. Experimenty s mezilidskými vztahy mají za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo sociální izolace.

Je autorkou mnoha sociálně koncipovaných projektů, které realizovala v České republice i v zahraničí. K vytvoření samostatného projektu ji pozvaly nejen významné umělecké instituce (např. Městská galerie v Sofii, Bulharsko, 2020–2021; LIAF, Norsko, 2019; IHME, Helsinky, Finsko, 2016; SF Moma, San Francisco, USA, 2013–2014; Tate Modern, Londýn, 2011), ale také vedení měst, vesnic, domovů seniorů a řada dalších organizací. Vystavovala například na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách (2018), v MMOMA v Moskvě (2016), na Echigo-Tsumari Art Triennale 2015 v Japonsku, na Benátském Bienále (2013), v Kunstmuseum Luzern (2012), Mori Museum v Tokiu (2010), New Museum v New Yorku (2009), na Manifesta 7 v Bolzanu (2008), na 5. berlínském bienále (2008), v Renaissance Society v Chicagu (2008) nebo na Documenta 12 v Kasselu (2007).

Za svou práci obdržela řadu ocenění: Architekt roku 2017 (Česká republika), Magnesia Litera za publicistiku (Česká republika), TAKU Production Prize (Finsko), Nejkrásnější české knihy (Česká republika), Contemporary Art Society Award (Velká Británie), Cena Jindřicha Chalupeckého (Česká republika), Fluxus Award (Německo), Essl Award (Rakousko) a další. Vydala přes třicet knih a publikací, v nichž detailně mapuje jednotlivé projekty. O své práci přednáší na školách, v kulturních centrech a v galeriích, ale i na vesnicích a v menších městech, kde se snaží svou činnost přiblížit co nejširšímu publiku.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.