X
 

Články

Třídenní festival ZLÍN ŽIJE odstartuje již tento pátek. Buďte u toho


V termínu od 24. do 26. června proběhne třídenní festival Zlín žije. Největší akce, kterou Zlín ve svém výročním roce zažije, přinese čtyři multižánrové scény ve veřejném prostoru, pouliční umění a bohatý zážitkový program. Každá ze čtyř scén nabídne něco specifického a celkem na nich vystoupí přes pět set účinkujících napříč hudebními žánry. Je připraven bohatý doprovodný program, ve kterém si vyberou děti i dospělí.

Největší scéna vyroste na náměstí Práce, kde se odehrají věci mezi nebem a zemí - a to doslova. Program nabídne provazochodeckou show v oblacích, atraktivní vystoupení wall dancerů na zlínském mrakodrapu i ohňovou show. Hlavní stage uvítá velké zlínské orchestry, ale také Ondřeje Havelku a jeho Melody makers, kapely Zrní a Haraficu, fenomenálního hudebníka Vojtecha Szabó a jeho hosty či kapelu Tata Bojs s vizuálními projekcemi bubeníka a výtvarníka Milana Caise. 

Každý z návštěvníků se může během festivalu zúčastnit výjimečného historicko-archivačního happeningu a zanechat svůj vlastní vzkaz, obrázek, otisk, text či jinou písemnou stopu budoucím obyvatelům města. Cílem je ukázat, jací byli Zlíňané v roce 2022, když oslavovali 700 let od první písemné zmínky o svém městě. V sobotu 25. června ve večerních hodinách budou všechny vzkazy zapečetěny v měděné schránce. Ta bude v přímém přenosu uložena primátorem Zlína ve věži kostela sv. Filipa a Jakuba jako poselství pro budoucí obyvatele. Svůj vzkaz mohou Zlíňané zanechat v přízemí pasáže Obchodního domu Zlín od středy 22. června do pátku 24. června vždy od 14.00 do 19.00 hodin.

Další scény se zážitkovým i hudebním programem vzniknou v sadu Svobody u zámku, v parku Komenského a u Hospůdky Pod Lipami (prostranství naproti Baťovy vily).

FESTIVALOVÉ TIPY

  • Zámek a okolní park pohltí kouzelné barevné osvětlení! Nádhernou atmosféru doplněnou obřími nafukovadly a monumentálním karnevalovým průvodem, který zakončí půlnoční cirkusové vystoupení a koncert kapely Tokyo.
  • Ve stánku Pivovaru Malenovice (v pátek u zámku a v sobotu a neděli na náměstí Práce), vám načepují vynikající sedmistovkové pivo uvařené speciálně k výročí města. Světlý ležák vyrobený klasickou metodou pouze ze základních surovin. Žádné experimenty s koncentráty či sladovými výtažky.
  • Během festivalu vznikne jedinečná zlínská látka. U zámku bude připravena instalace z látek, kam budou moci návštěvníci festivalu pomocí textilních technik vyjádřit jakýmkoliv způsobem svůj vztah k městu Zlín, případně nějakou emoci či vzpomínku s ním spojenou. Ať už psaním, výšivkou či abstraktním způsobem. Z takto vytvořené látky pak vzniknou tašky.
  • Hvězdárna z Velkého Meziříčí přiveze do parku Komenského dalekohledy, které vám zaručí meziplanetární zážitek! V parku Komenského najdete toto stanoviště v pátek a v sobotu.
  • Unikátní sedmistovkové pivo uvařené speciálně k výročí města najdete ve stánku Podřevnického pivovaru u zlínského zámku. Vychutnat si můžete výroční spodně kvašené nefiltrované pivo.
  • Boty a Zlín k sobě patří. Ve stánku firmy Vasky si můžete navrhnout svůj vlastní pár a podívat se, jak se boty vyrábí. S firmou Vasky lze zažít i virtuální realitu a naprogramovat si offline pomocí fixů ozoboty s Czechitas. Dospělí si budou moci zatipovat, které ze zobrazených tváří vytvořila umělá inteligence a která je skutečná. Soutěžit se bude o voucher na vzdělávací kurzy Czechitas. Se Scio školou si pak vyzkoušíte práci s 3D tiskárnou.
  • Park Komenského jinak! První dva dny festivalu vyroste mezi zelení velký osvícený objekt zvaný Nanostruktura inspirovaný snímky z mikroskopu. Tento projekt festivalu poskytlo kreativní studio VisuaLove. Nebude chybět ani květinový workshop. Zaměří se na kreativitu a fantazii dětí. Naučí se základní prvky floristiky a dozví se zajímavosti o přírodninách. Na stánku se budete moci seznámit s výrobou solí a otevřena bude také floristická dílna.
  • Přenesení do starověku! Procházka labyrintem inspirovaným starověkými bájemi prověří odvahu, zručnost, spolupráci a rozvahu návštěvníků. Program připravila Nová akropolis.
  • Filmaření je zábava! Objevte kouzelný svět s Filmovým uzlem. Vytvoříte si krátký animovaný snímek technikou stopmotion animace.
  • Strážníci Městské policie Zlín ukáží technické vybavení a pro zájemce protiúderový oblek s přilbou a protiúderový štít. Nejmenší návštěvníky potěší dětská policejní auta a drobné dárky. Dojde také na komentované ukázky kynologického výcviku nebo odrazení opakovaného útoku agresivního pachatele. Součástí ukázek bude také vyhledání skrytého pachatele a jeho zadržení.

Podrobný program naleznete na www.zlin700.eu

Program ke stažení

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.