X
 

Akce

Pá, 29. 12. 2023

Vánoční varhanní koncert Ludvíka Šuranského

Čas konání: 19.30

Místo konání: kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně

Vstupné: dobrovolné

Pořadatel: Ludvík Šuranský


Jste srdečně zváni na Vánoční varhanní koncert Ludvíka Šuranského.

PROGRAM 

  • Johann Sebastian Bach /1685–1750/ : Toccata a Fuga d moll BWV 565 – Der Tag, der ist so freudenreich BWV 605
  • Jan Ladislav Dusík /1760–1820/ : Menuet G dur
  • Franz Liszt /1811–1886/ : Nun Danket alle Gott
  • Jacques Nicolas Lemmens /1823–1886/ : Fanfare D dur – Priére E dur – Final D dur
  • Théodore Dubois /1837–1924/ : Toccata G dur
  • Gordon Young /1919–1998/ : Prelude in Classic Style
  • Alexandre Guilmant /1837–1911/ : Paraphrase sur un Choeur de Judas Maccabe de Händel Op.90/16

 

Johann Sebastian Bach byl nesporně jedním z největších skladatelů všech dob. Největším mistrem kontrapunktu, protestantské varhanní a chrámové hudby. Po prvních krátkých zaměstnáních ve Výmaru, Arnstadu a Mühlhausenu, působí jako komorní a dvorní varhaník, později jako koncertní mistr ve Výmaru, kapelník v Kőthenu a od roku 1723 jako Thomaskantor a ředitel hudby v Lipsku. Jeho rozsáhlé varhanní dílo je vrcholem .Toccata a Fuga d moll je jeho nejznámější skladba. Chorálová předehra Der Tag, der ist so freudenreich je v překladu Den, který je tak plný radosti.

Jan Ladislav Dusik se narodil 1760 v Čáslavi. Byl český hudební skladatel a klavírista působící na přelomu 18. a 19. století v zahraničí. Zemřel v roce 1812 v Sain–Germain–en–Laye. Menuet je jeho drobná skladbička pro klavír.

Ferenc Liszt maďarský skladatel řadící se mezi hlavní představitele romantismu. Vytvořil spoustu klavírní, varhanní a v pozdním věku i duchovní hudby. Pobýval střídavě v Maďarsku a Německu. Nun Danket alle Gott v překladu má název Děkujeme Ti , Pane Bože.

Jacques Nicolas Lemmens belgický varhaník, pedagog a skladatel. Jeho styl je přechodnou fází mezi vrcholným barokem a francouzským romantismem. Populární Fanfáry , Modlitba a Finale je z jeho sbírky École d Orgue.

Théodor Dubois byl varhaníkem v Paříži u sv.Madeleine. Kromě toho ředitelem pařížské konzervatoře v letech 1896–1905.Celý svůj život zasvětil velkým varhanám Cavailé–Coll v již zmíněném chrámu.Jeho dílo se řadí k vrcholům francouzské varhanní tvorby. Brilantní Toccata G dur je toho důkazem.

Gordon Young byl americký varhaník a skladatel varhanní a chorální hudby. Prelude in Classic Style je jeho jedna z nejpopulárnějších skladeb.

Alexandre Guilmant pařížský varhaník a skladatel. Byl žákem C.Francka.Od roku 1871 do roku 1901 působil v Kostele Nejsvětější Trojice. Založil Scholu Cantorum. Kromě jeho osmi varhanních sonát napsal řadu parafrází na skladby G. F. Handela a mnoho liturgických varhanních skladeb. Zazní parafráze na sbor z Judy Makabejského – Tochter Zion / Dcero sionská/.

 

Ludvík Šuranský studoval SPŠ strojnickou ve Zlíně, hudebního vzdělání dosáhl na LŠU "Žerotín" v Olomouci a dále Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Zúčastnil se několika varhanních seminářů u J. Taddei, J. Vodrážky a dalších. Je držitelem Čestného uznání a 3. místa na Soutěži mladých varhaníků Opava 1986 a 1990.V létech 1985–2008 působil jako varhaník Chrámu sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně.
Od roku 1997 vyučuje na ZUŠ F. X. Richtera v Holešově. Nyní je varhaníkem v kostele Všech svatých ve Hvozdné. Pravidelně koncertuje na mnoha místech u nás i v zahraničí – účast na Mezinárodním varhanním festivalu ve Filipově, Audite Organum v Bazilice sv. Jakuba v Praze, Mezinárodním festivalu – Forfest v Kroměříži, Internationaler Orgelsommer ve Stadtkirche St. Michael Jena, Internationaler Orgelsommer v Hann.–Mündnu. V roce 2017 koncertoval na nástroji Gottfrieda Silbermana ve Freibergu, Dessau, Heiligenstadu, Neustadu am Harz, Schleussingenu a jinde. V současné době je jedním z koncertních varhaníků v Peterskirche ve Vídni. Na podzim 2018 učinkoval na Mezinárodním varhanním festivalu „La Grazie" v italském Benevento. V létě 2019 a 2020 účinkoval na Mezinárodním varhanním festivalu na památném nástroji Gabler–Orgel z roku 1750 v německém Weingartenu, opětovný koncert na nástroji Gottfrieda Silbermana v Petrikirche Freiberg a ve vídeňském kostele v Breitenfeldu.V roce 2021 v památné Basilice Ottobeurenu, v roce 2022 koncerty na Silbermannorgel z roku 1730 v Glauchau a v Rothenburgu ob der Tauber. Letos spolupráce při koncertu s Pražským komorním symfonickým orchestrem v Bazilice P. Marie ve Filipově a koncert na Silbermannorgel z roku 1735 ve Freibergu, ve Frauenpriessnitzu a Vídni.

kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně

  • Ulice: Okružní 5430
  • Město: Zlín
  • PSČ: 76005

Ludvík Šuranský

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.