X
 

Akce

Út, 27. 12. 2022

Vánoční varhanní koncert Ludvíka Šuranského

Čas konání: 19.30

Místo konání: kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně

Vstupné: dobrovolné

Pořadatel: Ludvík Šuranský


Srdečně vás zveme na Vánoční varhanní koncert Ludvíka Šuranského.

PROGRAM 

 • J. S. Bach: Preludium a Fuga C dur BWV 545
 • J. Pachelbel: Aria Quarta aus dem Hexachordum Apollinis
 • N. Bruhns: Preludium e moll
 • B. M. Černohorský: Toccata in C Fuga in a
 • J. F. N. Seger: Toccata a Fuga D dur
 • J. K. Kuchař: Adagio As dur
 • Anonimo: Fuga de Temprore Natalis in C
 • Ch. J. Stanley: Voluntary in G Op. 7, No. 9
 • C. S. Lang: Tuba tune in D Op. 15
 • L. Boëllmann: Toccata z Gotické suity Op. 25

 

Johann Sebastian Bach /1685-1750/, byl nesporně jedním z největších skladatelů všech dob. Největším mistrem kontrapunktu, protestantské varhanní a chrámové hudby. Po prvních krátkých zaměstnáních ve Výmaru, Arnstadu a Mühlhausenu, působí jako komorní a dvorní varhaník, později jako koncertní mistr ve Výmaru, kapelník v Kőthenu a od roku 1723 jako Thomaskantor a ředitel hudby v Lipsku. Jeho rozsáhlé varhanní dílo je vrcholem varhanní hudby všech dob. Preludium a Fuga C dur je skladba z lipského období.

Johann Pachelbel /1653-1706/, jeden z největších Bachových předchůdců. Působil na několika místech, nejvýznamnější působiště je jako varhaník kostela sv. Sebalda v Norimberku. Árie Quarta ze sbírky Hexachordu Apollinis, jsou krátké variace na úvodní Árii.

Nicolaus Bruhns /1665-1697/, předních reprezentant severoněmecké varhanní školy. Skladatel, varhaník a houslista. Jeho varhanní dílo není rozsáhlé, jelikož zemřel mlád, přesto je velmi ceněno.

Bohuslav Matěj Černohorský /1684-1742/, český hudební skladatel, minoritský kněz, varhaník a hudební pedagog představitel české barokní hudby, narozen v Nymburce. Studoval filozofii v koleji Ferdinandově v Praze. Od roku 1703 je jeho osud spjat s klášterem sv. Jakuba a na Starém Městě v Praze. Z jeho varhanních skladeb se nám mnoho nedochovalo, většina z nich se stala obětí požáru v Chrámu sv. Jakuba v roce 1754. Toccata C dur a Fuga a moll je radostná svěží hudba. Často se mu přezdívá „Český Bach".

Josef Ferdinand Norbert Seger /1716-1782/, žák Bohuslava Matěje Černohorského, působil jako varhaník týnského a křížovnického chrámu v Praze. Vynikající virtuóz a významný hudební skladatel. Jeho skladby vynikají melodickou svěžestí a vynalézavostí spějící k hudebnímu klasicismu. Toccata/Pastorale/ a Fuga D dur, je vánoční skladba na téma Narodil se Kristus Pán.

Jan Křtitel Kuchař /1751-1829/, český skladatel, cembalista a varhaník. Velký ctitel a osobní přítel W. A. Mozarta. Narozen roku 1751 v Chodči. Od roku 1772 působil jako varhaník v kostele sv. Jindřicha v Praze. V roce 1790 J. K. Kuchař je jmenován varhaníkem ve strahovském klášteře v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Praze a začíná vystupovat na samostatných koncertech. Zemřel roku 1829 v Praze.

Anonimo, neznámý český autor vánoční Fugy de Tempore Natalis.

Charles John Stanley /1713-1786/, anglický varhaník a skladatel. Z jeho skladeb jsou velmi populární Voluntary - skladby pro varhany, které komponoval ve stylu Georga Friedricha Händela. Zazní dvouvěté Voluntary in G s částmi Lento-Allegro.

Craig Sellar Lang /1891-1971/, narozen na Novém Zélandu. Jeho rodina emigrovala do Anglie, kde studoval hudbu na Royal College of Music v Londýně u Standforse. Začal pracovat na Clifton College v Bristolu, kde byl studentem a poté vyučoval v Kristově nemocnici v Horsham. Tuba Tune je jedna z jeho nejpopulárnějších skladeb.

Léon Boëllmann /1862-1897/, znamenitý francouzský varhanní interpret a improvizátor. Působil jako varhaník pařížského kostela Saint-de Paul. Toccata je závěrečná část z Gotické Suity pro varhany z roku 1895 a stala se vzorem pro mnoho dalších skladatelů.

kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně

 • Ulice: Okružní 5430
 • Město: Zlín
 • PSČ: 76005

Ludvík Šuranský

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.