X
 

Akce

Čt, 23. 5. 2019 - St, 31. 7. 2019

Výstava Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného

Místo konání: zlínský zámek

Vstupné: 100 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 240 Kč

Pořadatel: Zlínský zámek o. p. s.


Zlínský zámek o.p.s. a Středoškolský klub při Gymnáziu v Plzni Vás srdečně zvou na zahájení výstavy Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného, která proběhne na nádvoří zlínského zámku ve čtvrtek 23. 5. v 17:00 hodin. Výstavu zahájí Čestmír Vančura a k výstavě promluví Jan Hosnedl.

Bohumil Konečný přezdívaný Bimba (19. dubna 1918 v Plzni – 14. ledna 1990 v Kožlanech) je výjimečný a znovu objevovaný malíř a ilustrátor 2. pol. 20. století. Je mistrem dynamických dobrodružných ilustrací a maleb krásných žen. Je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je ale i autorem řady reklamních plakátů. Jeho kariéru velmi negativně poznamenala aféra s komiksovou hrdinkou Amazonou – Octobrianou.

Aktuální výstava Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného na zlínském zámku obsahuje široký záběr Konečného tvorby a představí jeho mistrovské dynamické ilustrace dobrodružných povídek a románů a kreseb a maleb krásných žen. V expozici zájemci najdou řadu unikátních, dosud nikdy nevystavených originálů včetně několika originálů „baťovských" plakátů, promítat se bude dokumentární film o autorovi.

Výstava ve Zlíně zakončuje výstavní cyklus, který připravil kurátor Jan Hosnedl a Středoškolský klub při příležitosti 100. výročí narození Bohumila Konečného. Za velkého zájmu veřejnosti proběhly výstavy v místech úzce spjatých s jeho životem – v Mariánské Týnici na severním Plzeňsku, v Praze ve Villa Pellé a v Plzni v Galerii Jiřího Trnky. V rámci tohoto projektu vznikla i kniha Jana Hosnedla Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného, jejíž druhé vydání bude slavnostně představeno v průběhu výstavy ve Zlíně.

Místo výstavy ve Zlíně nebylo vybráno náhodně - Bohumil Konečný 3 roky ve Zlíně žil a tvořil pro firmu Baťa. Bydlel v hotelu Victoria – Společenský dům. Na svou práci později vzpomínal takto: „Spíše pro legraci, nežli z existenčních důvodů, jsem odpověděl na inzerát: ‚Velká firma hledá malíře figuralistu'. Poslal jsem ukázky a pak jsem byl do roku 1942 ve Zlíně u firmy Baťa, ale pouze jako externí spolupracovník. Bydlel jsem v hotelu, v pokoji s telefonem a koupelnou a práci mi nosili ‚běžci' z továrny. Byly to opět ilustrace. Jak pro tovární časopis, tak pro různé poutače do prodejen s f igurálními náměty, plakáty, letáky --- a zase plakáty a plakáty. (...) Týdně jsem vydělával tolik, kolik měl můj (budoucí) tchán měsíčně".

Ve Zlíně se mu finančně i profesně velmi dařilo – jeho reklamní plakáty pro Baťu vycházely v různých časopisech (například Eva a Salon), ilustroval Malé noviny pro dětské zákazníky firmy Baťa v „hlasatelském" stylu. Pod pseudonymem Wiko začal přispívat i do časopisu Lustige Blätter, německé obdoby českých Humoristických listů, ovšem za výrazně lepších finančních podmínek. Ze Zlína odešel počátkem roku 1943, neboť mu reklamní oddělení firmy Baťa sdělilo, že jako externí pracovník není chráněn před nasazením do Říše. Po více než ¾ století se tak Bimba do Zlína symbolicky vrací.

Expozice bude přístupná ve 2. nadzemním podlaží zlínského zámku až do 31. července, vždy od úterý do neděle od 10:00 do 17:00 hodin, nebo dle individuální domluvy tel. +420 602 560 020. Během ZLÍN FILM FESTIVALU od 9:00 do 17:00 hodin. 

Komentované prohlídky: 24. 5., 19. 6. a 31. 7. vždy v 17:00 hodin

Křest 2. vydání knihy Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného: 19. 6. v 17:00 hodin

Vstupné: dospělí 100 Kč, snížené 60 Kč, rodinné vstupné 240 Kč

Více na www.zlinskyzamek.cz nebo www.bimba.cz

zlínský zámek

  • Ulice: Soudní 1
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01

Zlínský zámek o. p. s.

  • Ulice: Soudní 1
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01