X
 

Akce

Čt, 10. 10. 2019 - Pá, 6. 12. 2019

Výstava obrazů Patrika Hábla

Místo konání: zlínský zámek

Pořadatel: Zlínský zámek o. p. s.


Výstava Patrika Hábla S/M/L/XL

Autor výstavy si klade otázky, zda obrazy potřebují mít své měřítko, poměr i správnou velikost. Proč jsou některé obrazy malé a jiné velké, zda může být malý obraz proveden následně ve velkém měřítku, nebo naopak. Existuje přímý vliv měřítka, obsahu a formy na diváka? Výstava je zároveň jakousi redefinicí malby, kdy je rám stahován plátnem a jinde je nahrazen cetrisovou deskou, oknem nebo samotným prostorem. Na výstavě se objevuje nejmenší obraz Poutnice, který vznikl před 20 lety. Ten samý motiv je pak zasazen i do většího měřítka.

Dlouhodobě Patrika Hábla zajímá spojení obrazu a prostoru. To, co divák prožívá okem a ve své hlavě před obrazem. Člověkem prostupuje obraz vytvořený v prostoru, prostor je rekonstruován obrazem a obraz je rekonstruován malbou. Osvobození média s „univerzálním přesahem“ se stalo vysvobozením a vykročením ať už „z obrazu“ nebo právě „do obrazu“.

Patrik Hábl má za sebou více než 50 samostatných výstav po celém světě, např. v Miláně v galerii Spazio Ostrakon, v Kjótu v Galerii Gimlet Saas, v Grazu v QL Gallery nebo v letošním roce v Mnichově v Gallery Kalt. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále. Vystupoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Curychu. V současné době žije v Praze a působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Je členem sdružení Umělecká beseda a Hollar.

Vernisáž výstavy za přítomnosti autora: 10. 10. v 17:00 h
Výstavu zahájí: Čestmír Vančura
Kurátorka výstavy: Miroslava Ptáčková
Otevřeno: úterý–pátek 10:00–17:00 h, víkendy dle individuální domluvy
V rámci Zlín Design Marketu otevřeno 12. 10. | 10:00–20:00 h, 13. 10. | 10:00–16:00 h

Komentovaná prohlídka s autorem výstavy proběhne v sobotu 12. 10. v 16:00 hodin.

 

 

zlínský zámek

  • Ulice: Soudní 1
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01

Zlínský zámek o. p. s.

  • Ulice: Soudní 1
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01