X
 

Akce

Po, 13. 5. 2024 - St, 29. 5. 2024

Literární jaro Zlín 2024

Čas konání: každá akce á 100 Kč

Místo konání: uvedeno v textu

Pořadatel: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně


15. ročník festivalu autorských čtení, moderovaných besed se spisovateli a představenéí právě vydaných knih.

Letošní Literární jaro Zlín se s mottem Na stopě příběhům věnuje detektivkám.

Program

13. 5. v 17.00 hod | 2. podlaží budovy 15, kavárna
PETRA KLABOUCHOVÁ
Manažerka rockových skupin, novinářka a spisovatelka Petra Klabouchová je autorkou knih pro děti nebo historek z rockového podsvětí Na plný koule, ale také řady skvělých detektivek! Upozornila na sebe detektivním příběhem ze Šumavy Prameny Vltavy (2021), za který obdržela Cenu Johanna Steinbrenera. Jako detektivku, i když bez detektiva a bez vyšetřování, lze číst její román U severní zdi (2023), zdrcující svědectví o nelidské tyranii, kterou zažívaly politické vězeňkyně v padesátých letech. Letos v červnu čtenáři netrpělivě očekávají její nový hororový příběh z magické Šumavy Ignis fatuus. Výjimečná příležitost osobně potkat autorku, která střídavě žije v Itálii, Spojených státech amerických a České republice.
Moderuje Martin Pášma.

16. 5. v 17.00 hod | 2. podlaží budovy 15, sál B
MICHAL SÝKORA: ČESKÁ DETEKTIVKA
Michal Sýkora je českému publiku známý především jako autor úspěšné série s komisařkou Výrovou (Případ pro exorcistu, Modré stíny, Pět mrtvých psů a další). Řada jeho románů byla zfilmována a těší se velkému ohlasu diváků i kritiky. Vedle románů napsal spolu s Petrem Jarchovským scénáře pro Českou televizi k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí. Jako vysokoškolský pedagog působí na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci festivalu Literární jaro Zlín 2024 představí fenomén české detektivky po druhé světové válce a specifičnosti jejího vývoje.

20. 5. v 17.00 hod | 2. podlaží budovy 15, kavárna
JOSEF KLÍMA: ČESKÉ PODSVĚTÍ
Kdo jiný by měl vyprávět o zločinech 90. let než Josef Klíma? Legenda investigativní novinařiny zavzpomíná na zásadní kauzy z 90. let, nechá posluchače nahlédnout pod pokličku ruskojazyčných mafií, do Discolandu Ivana Jonáka, připomene řádění Ivana Roubala či Orlických vrahů a posvítí si na Radovana Krejčíře i Františka Mrázka. Bude vyprávět také o tom, jak se proměnilo české podsvětí a zodpoví i dotazy ze strany diváků.
Moderuje Josef Kvasnička.

22. 5. v 17.00 hod | 2. podlaží budovy 15, kavárna
FRANTIŠEK ŠMEHLÍK
Trojnásobný mistr republiky v judu, ale také absolvent bohemistiky na Univerzitě Palackého a úspěšný spisovatel, to je ostravský rodák František Šmehlík. V roce 2015 vydal soubor hororových povídek Temné znamení, v roce 2021 vyšel v nakladatelství Argo jeho první detektivní román Slyšet jeleny zpívat. Za knihu Šelma, první z řady volné trilogie s olomouckou vyšetřovatelkou Laurou Arou, získal Cenu Magnesia Litera v kategorii detektivka. Jeho detektivní romány se vyznačují smyslem pro propracovanou zápletku, psychologii jednotlivých postav a přesah k jiným literárním žánrům.

29. 5. v 17.00 hod | 2. podlaží budovy 15, kavárna
FRANTIŠEK NIEDL
S autorem převáženě historických románů a detektivek, jako například Čas vlků, Čtvrtý králův pes, Slunce na útěku, Poslední batalion, Útěk do pekel, Platnéř a desítek dalších, bude rozprávět ředitel knihovny Jan Kaňka. Téma jeho knih, ač v odlišných prostředích a časových rovinách, od středověku až po současnost, zůstává vždy stejné. Jedná se o boj slabšího proti silnějšímu, schopnost zachování si vlastní identity, ale i člověčenství v situacích, kdy jde lidskost stranou. Do svých knih vkládá i suchý, mnohdy štiplavý humor.

 

 Více informací na webových stránkách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. 

uvedeno v textu

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

  • Ulice: Vavrečkova 7040
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.