X
 

Akce

Čt, 4. 11. 2021

Glazunov | Prokofjev | Borodin

Čas konání: 19.00

Místo konání: Kongresové centrum Zlín

Vstupné: 290 Kč, 250 Kč, 210 Kč

Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů


JAROSŁAW NADRZYCKI, housle
YURIY YANKO, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

ALEXANDR GLAZUNOV
Orientální rapsodie, op. 29
SERGEJ PROKOFJEV
Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll, op. 63
ALEXANDR BORODIN
Symfonie č. 2 h moll „Bohatýrská"

Program druhého koncertu zařazeného do abonentního cyklu A obstará tvorba tří ruských hudebních autorů, kteří jistou fázi svého profesního života spojili s hudebním prostředím města Petrohradu.

Na úvod zazní Orientální rapsodie pro velký orchestr petrohradského rodáka Alexandra Glazunova, kterou skladatel po jejím dokončení věnoval slavnému ruskému malíři Iljovi Repinovi. Kompozice sestává z pěti hudebních obrazů a je zářným příkladem Glazunovova okouzlení exotickými tématy i jeho mimořádné schopnosti užití originální a barvité instrumentace.

Sergej Prokofjev, někdejší student slavné petrohradské konzervatoře, zkomponoval svůj v pořadí druhý houslový koncert nedlouho po svém návratu z Paříže do rodného Sovětského svazu. Skladba původně vznikla z podnětu význačného francouzského houslového virtuosa Roberta Soëtense, který ji uvedl v premiéře v prosinci roku 1935. Zejména díky okouzlujícím melodiím se velmi brzy stala celosvětově jedním z nejoblíbenějších a nejhranějších opusů svého druhu. V rámci zlínského provedení se v pozici sólisty představí oceňovaný polský houslista Jarosław Nadrzycki, vítěz mnoha prestižních evropských interpretačních soutěží.

Druhá polovina koncertu nabídne Symfonii č. 2 dalšího petrohradského rodáka Alexandra Borodina, který ve městě na řece Něvě prožil podstatnou část svého života. Autor, jenž je mnohými pokládán za jednoho ze zakladatelů ruské symfonické tvorby, vytvářel svou druhou symfonii v průběhu let 1869–76. Přívlastek „Bohatýrská" jí později dodal Vladimir Stasov, významný ruský umělecký kritik a Borodinův dlouholetý přítel. Není pak bez zajímavosti, že vůbec poprvé dílo zaznělo v Petrohradu v březnu roku 1877 pod taktovkou českého dirigenta Eduarda Nápravníka.

Orchestr zlínské filharmonie bude řídit ukrajinský dirigent Yuriy Yanko, který dlouhodobě spolupracuje s celou řadou význačných evropských symfonických těles.

Prodej vstupenek zde.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T. G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů

  • Ulice: Nám. T. G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.