X
 

Akce

Pá, 3. 11. 2023 - St, 8. 11. 2023

XXI. Mezinárodní festival outdoorových filmů

Místo konání: Golden Apple Cinema

Pořadatel: OUTDOOR FILMS s.r.o.


Mezinárodní festival outdoorových filmů (MFOF) je největší soutěžní filmovou putovní přehlídkou na světě. K vidění jsou filmy z mnoha koutů světa zaměřené na extrémní sporty a cestopisy. Součástí programu jsou také besedy s cestovateli a výstavy. 

FESTIVALOVÝ PROGRAM 2023

Multikino Golden Apple Cinema, nám. Míru 174, (Obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko)


23. 10. – 8. 11. | VÝSTAVA ISLAND V ČESKÉ KNIZE REKORDŮ | Autor: René Kujan
Výstava doprovázející besedu s názvem „Island – od zlámané páteře k běžeckým rekordům". René Kujan se přesně po 5 letech od autonehody stal prvním člověkem na světě, který oběhl Island kolem dokola za 30 dní, každý den více než maraton, takže vlastně ultramaraton...

3. 11. v 19.30SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
Hosté: Lukáš Jasenský (CZ, horolezec), René Kujan (CZ, pohybový poživačník), Lukáš Vojáček (CZ, skialpinista), Jiří Hladík (CZ, skialpinista)
Doprovodný program: Latinskoamerické tance v podání iDance Studia, hudební duo Filip Vítů a Markéta Vodičková
Film: To the Hills and Back (M. Quigley, Kanada, 46 min.)
V odlehlé zapadlé chatě přemítá zkušený horský vůdce a jeho dcera o životě v horách. Předávají si žezlo v rámci rodinného dědictví horských vůdců a diskutují o historii těch, kteří přišli a odešli, někteří příliš brzy. Příběhy mapují vzpomínky od prvních průkopníků až po současné nadšence.

BĚH RENÉHO KUJANA

4. 11. od 10.00 v parku Komenského

Přijď si zaběhnout svůj první maraton s Reném Kujanem! Zároveň můžeš podpořit jakoukoliv částkou za svůj kilometr sportovce na vozíku, konkrétně Sportovní klub vozíčkářů Praha (https://www.skvpraha.org) nebo přímo na místě přispět pomocí QR kódu na 100% transparentní sbírkový účet (https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2600062191). René Kujan dá za každý svůj uběhnutý kilometr 10 Kč. Maraton se poběží za každého počasí. Vozíčkáři se totiž musí prát se svými životními výzvami taky každý den a každou hodinou - bez ohledu na počasí, jestli se jim chce, anebo ne... Na akci bude v prodeji také kniha R. Kujana „Běhej, dokud můžeš" - jeho životní příběh prolnutý s realizací projektu 1 muž - 30 dnů - 30 maratonů na Islandu.

BESEDY | Kolektivní dům, Osvoboditelů 3778

Cena vstupenky: 80 Kč. Vstupenky zakoupíte na místě před začátkem besedy. 

MAKALU 8 485 m, PĚT LET SNĚNÍ
sobota 4. 11. v 16.00 | Besedník: Lukáš Jasenský
Makalu, 8 485 metrů. Pátá nejvyšší hora na světě. Patnáct let od poslední české stopy na vrcholu a takřka pět let trvající cesta za tímto snem. Přijďte si poslechnout příběh o tom, jak Lukáš 15. 5. 2023 stanul na samém vrcholu Makalu při své druhé expedici na tuto horu. Bez kyslíku a osobních Šerpů. Promrzlý, s radostí ukrytou někde hluboko. Až dole ji začíná vnímat.

PŮVODNĚ PLÁNOVANÁ BESEDA S RADOSLAVEM GROHEM JE BOHUŽEL ZRUŠENA. V SOUČASNÉ DOBĚ JE NA EXPEDICI V NEPÁLU, KTERÁ NEVYCHÁZÍ DLE PLÁNU. PŘEJEME ŠŤASTNÝ NÁVRAT A SNAD SE V PŘÍSTÍM ROCE UVIDÍME.

 Lukáš Jasenský

ISLAND – OD ZLÁMANÉ PÁTEŘE K BĚŽECKÝM REKORDŮM
neděle 5. 11.  v 16.00 | Besedník: René Kujan
René Kujan býval a je především pohybovým poživačníkem (v žádném případě sportovcem!). Běh pro něj představuje opravdu hodně. A když po zdolání prvních pár maratonů v životě téměř zahynul při nezaviněné dopravní nehodě, byl nemile překvapen. Ještě více jej však překvapilo, když od lékařů vyslechl ortel: Na další maratony zapomeňte, buďte rád, že budete chodit! René se ve svých 33 letech mohl stát invalidou. Moc chtěl ale zjistit, co se stane, když se jím nestane. Lékaře tak trochu poslechl – zapomněl tak trochu na maratony... a přesně po 5 letech od nehody se stal prvním člověkem na světě, který oběhl Island kolem dokola za 30 dní. Jaký je to pocit vrátit Smrťovi Černého Petra a lékařům vyvrátit neodborným běháním jejich odborné názory? Přijď zjistit!

 René Kujan

YES, BUT – NORSKO NA SPLITBOARDECH
pondělí 6. 11. v 16.00 | Besedník: Lukáš Vojáček, Jiří Hladík
Jízda ve volném terénu a krásná jarní příroda nás znovu zavedly do Norska. Tentokrát jsme si však nestanovili vysoké cíle, které bychom museli slíbit sponzorům. Rozhodli jsme se vybírat kopce nezávazně, jak nás zaujaly z map, fotek a okna auta. Jak se kempuje v Norsku? Jak se v Norsku levně najíst? Jaké to je vybírat si z fjordu kopec pro sjezd? Přijďte si s námi popovídat o freeride ježdění v Norsku a našich splitboardových výletech. Těšit se můžete na povídání s protagonisty i tvůrci stejnojmenného filmu.

Lukáš Vojáček, Jiří Hladík

FILMY | Multikino Golden Apple Cinema, nám. Míru 174

Cena vstupenky: 129 Kč/1 projekce | množstevní sleva (Filmpas) při zakoupení 3 a více ks vstupenek na různé projekce pro 1 diváka 69 Kč/1 projekce | jednorázová sleva 30 Kč/1 projekce pro držitele karet GAClubu, studenty, děti a seniory 99 Kč/1 projekce | jednorázová sleva pro ZTP a ZTP+P ve výši 50 % ze základního vstupného | slevy nelze sčítat

pondělí 6. 11. | 18.00–19.40

THE GIRL THAT FOUND HAPPINESS | (T. Parrant, Španělsko, 2 min.)
Prostřednictvím kaskadérského kousku sledujeme spojení dvou vášní a cestu k nalezení sebe sama.

MY PHANTOM | (L. van den Berg, Nizozemí, 12 min.)
Snímek zachycuje holandskou alpinistku při lezení v Alpách, přičemž vrcholem je první výstup na Phantom Direct na jižní stěně Grandes Jorasses. Dlouho hledala lezeckou parťačku, která by s ní sdílela vášeň pro hory, ale také boj o to být atletem ve sportu dominujícím muži.

K1 | (T. Galásek, ČR, 35 min.)
Hora Mašerbrum, přestože kdysi nazvaná K1, není tou nejvyšší. Místními je opěvována jako Královna hor, možná proto, že je tak nepřístupná. Zatímco nejvyššího vrcholu světa Mount Everestu bylo dosaženo nesčetněkrát, na extrémně nebezpečný vrchol Mašerbrumu vystoupily doposud jen čtyři expedice, naposledy v roce 1985. O 37 let později se jednu z nejpůsobivějších hor této planety pokusí zdolat česká výprava. Radoslav Groh, Marek Holeček a Tomáš Petreček chtějí v její západní straně vylézt novou cestu alpským stylem. Podaří se jim uchlácholit Královnu?

600 KM THROUGH THE ICY DESERT | (M. Raulin, Polsko, 42 min.)
Grónský traverz patří mezi nejnebezpečnější traverzy na světě. Ne všem členům mezinárodní expedice se podaří po měsíci v drsných podmínkách dorazit do cíle.

pondělí 6. 11. | 20.15–21.45

FUEGO | (K. Bron, P. Henni, Andorra, 3 min.)
Kilián sjíždí na kole nejkrásnější a úžasná místa od Guatemaly přes Bolívii po Peru.

AIGUILLE DU MIDI OPERATION | (G. Kerezov, S. Dimitrov, Bulharsko, 16 min.)
Ve výšce 3842 m, vedle Aiguille du Midi, stojí 50 m vysoký žulový monolit Gendarme des Cosmiques. Na něm vedly pouze 2 lezecké trasy, ale to se v srpnu 2022 změnilo.

NECHTĚNÝ AUTOPORTRÉT | (R. Hatiar, Slovensko, 61 min.)
Když se dva kamarádi vydali na výstup do žlabu Veĺkého Mlynára, byl ve V. Tatrách nádherný den. Vše se změnilo, když je zasáhla lavina. Profesionální horský záchranář Roman zahynul a Rasťovi se zázrakem podařilo přežít. Po 9 měsících se na místo neštěstí vybere znovu a vzniká tak nechtěný autoportrét.

úterý 7. 11. | 18.00–19.40

MANGROVES OF RAJA AMPUT | (M. Michael Edling, Švédsko, 4 min.)
Fantastický ostrov Raja Amput patří mezi nejlepší na potápění. Je plný mangrovů, života, ptáků a útesů.

CERRO TORRE CLIMB & FLY | (M. Heller, Švýcarsko, 25 min.)
Třem paraglidistům a zároveň horolezcům se podařilo vzlétnout z vrcholu Cerro Torre, majestátní hoře v Patagonii.

EXPEDICE GANGA: VÁVROVA VÝZVA | (M. Vrbický, ČR, 18 min.)
Olympijský vítěz Vavřinec Hradílek splavil 121 km řeky Gangy v Bangladéši v rámci dobročinného projektu humanitární organizace ADRA.

LA MIA ALTA VIA | (J. Piga, Slovensko, 37 min.)
Cestopis zachycující čtyři slovenské kamarády na týdenní cestě přes italské Dolomity.

úterý 7. 11. | 20.15–21.45

FACING TIME | (J. Taudt, Švýcarsko, 4 min.)
Extrémní horolezci N. Hojac a A. Zurbrügg nás vezmou na svou dosud nejtěžší misi. Překročili Eiger, Mönch a Jungfrau za 13 h a 8 min. Dosud nebyl ještě nikdo rychlejší.

OVERHANG | (L. Costes, M. Bourgeois, Francie, 13 min.)
Učitel horolezectví Jonathan se snaží najít jinou lezeckou cestu v kaňonu Verdon, a zároveň hledá rovnováhu mezi sportem a rodinou, protože se stal nedávno otcem.

AKVANAUT PAVEL GROSS | (M. Náplava, ČR, 76 min.)
Strhující příběh Pavla Grosse, akvanauta, vizionáře, vynálezce a konstruktéra ponorek.

středa 8. 11. | 18.00–19.45

OCEAN´S BREATH | (G. Carpanzano, Itálie, 9 min.)
Freediverka Eddy se ptá, jaká je podstata přírody, jak jsme s ní propojení? Vnímá složitost a sílu vodního i pozemského propojení. Příroda je výsledkem všech vztahů.

BALKÁNSKÉ PEŘINY | (M. Martínek, ČR, 27 min.)
Zimní roadtrip s jasankami a dalším retro vybavením po západním Balkáně. Objevování nových možností, kde si zalyžovat ve volném terénu na přírodním sněhu.

SAVAGE/ LEGENDA K2 | (K. Oliani, Brazílie, 30 min.)
37letá Karina se stala první Brazilkou, která zdolala K2. Byla také první osobou, která překročila největší lávové jezero na světě Erta Ale a vylezla na M. Everest z obou stran.

ŠTÍTOVÁ STĚNA | (R. Hatiar, Slovensko, 30 min.)
Východní stěna Mlynárika je považována za nejdominantnější v Tatrách. V 70. letech se jí podařilo zdolat legendární české dvojici Rybička – Šmíd. O 30 let později se „Diretku" pokusili zdolat slovenští horolezci Krasňanský a Krištoffy.

středa 8. 11. | 20.15–21.45

DARKEST BEFORE DAWN | (A. Eggermont, Belgie, 19 min.)
Belgický lezec Siebe má před sebou velkou výzvu – Dawn Wall, nejtěžší velkou stěnu v Yosemitech.

HORSKÝ VŮDCE | (P. Barabáš, Slovensko, 68 min.)
Horští vůdci jsou i po 150 letech součástí magického světa Tater. Pomáhají druhým plnit své sny a touhy. Toto řemeslo je však více než svoboda, romantika a dobrodružství.

Sponzoři

Za spolupořadatelské a finanční podpory:    

Za finanční podpory:

Za spolupořadatelské podpory: 
  
Hlavní regionální partner:

  
Regionální partner:

 

Golden Apple Cinema

moderní multikino, umístěné v obchodním centru Zlaté jablko.

  • Ulice: náměstí Míru 174
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01

OUTDOOR FILMS s.r.o.

  • Ulice: Smetanovo náměstí 7
  • Město: Ostrava
  • PSČ: 702 00

Spolupořadatelem je statutární město Zlín, Golden Apple Cinema, a.s. a UTB – fakulta multimediálních komunikací.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.