X
 

Články

Největší festival outdoorových filmů zamíří i letos do Zlína


Letošní podzim bude opět patřit adrenalinovým, dobrodružným, sportovním a cestopisným filmům. Od 3. do 8. listopadu 2023 zamíří do Zlína XXI. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů s dvacítkou vybraných soutěžních dokumentů, mnoha zajímavými hosty a jednou výstavou.

Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek 3. listopadu od 19.30 v multikině Golden Apple Cinema. Hosty budou Lukáš Jasenský (horolezec), René Kujan (pohybový poživačník), Lukáš Vojáček (skialpinista), Jiří Hladík (skialpinista). Akci doprovodí Latinskoamerické tance v podání iDance Studia, hudební duo Filip Vítů a Markéta Vodičková a promítání filmu To the Hills & Back. 

Od pondělí 6. listopadu nabídne filmový program v multikině celou řadu zajímavých dokumentů. Do pákistánských velehor nás zavede snímek K1, ve kterém se čeští horolezci M. Holeček, R. Groh a T. Petreček pokusí zdolat extrémně nebezpečný vrchol Mašerbrum, jehož vrcholu se podařilo doposud dosáhnout pouze čtyřem expedicím. V dokumentu 600 KM THROUGH THE ICY DESERT se vydáme do světa ledu překonat grónský traverz, který patří mezi nejnebezpečnější traverzy na světě. Snímek HORSKÝ VŮDCE režiséra Paľa Barabáše nám přiblíží život tatranských horských vůdců, kteří pomáhají druhým plnit své touhy v nejvyšších slovenských horách již 150 let. Z Vysokých Tater je také film NECHTĚNÝ AUTOPORTRÉT Rastislava Hatiara, který přežil pád laviny, při které jeho spolulezec zemřel. Po čase se na místo vrátil a vzpomíná. V dokumentu AKVANAUT PAVEL GROSS nám Miroslav Náplava představí strhující příběh Pavla Grosse, akvanauta, vizionáře, vynálezce a konstruktéra ponorek, který svůj život zasvětil podmořskému světu.

Kromě filmových večerů se můžete těšit i na tři odpolední besedy se zajímavými hosty. Prvním z nich bude Lukáš Jasenský, který letos v květnu bez šerpy a kyslíku vystoupal v nadmořské výšce 8 481 m na pátou nejvyšší horu světa – Makalu. Do Zlína zavítá také český maratonec a ultramaratonec René Kujan, který se stal prvním člověkem na světě, který oběhl Island kolem dokola za 30 dní. Co tomu ale předcházelo? Jeho životní příběh může být pro někoho z nás nejen neuvěřitelným, ale i inspirativním. Jak se kempuje v Norsku? Jak se v Norsku levně najíst? Jaké to je vybírat si z fjordu kopec pro sjezd? O freeride ježdění v Norsku a splitboardových výletech budou na závěrečné besedě vyprávět Lukáš Vojáček a Jiří Hladík, protagonisti a tvůrci filmu Yes, But – Norsko na splitboardech. Besedy se budou konat v Kolektivním domě, od 4. do 6. listopadu, vždy od 16.00.

Do 5. listopadu bude na festivalu k vidění také výstava fotografií Reného Kujana s názvem „Island – od zlámané páteře k běžeckým rekordům" a pro všechny nadšené běžce se v sobotu 4. listopadu uskuteční i maraton s Reném Kujanem.

BĚH RENÉHO KUJANA:

  • délka: 1 maraton (42 195 m)
  • místo: park Komenského
  • kdy: sobota 4. 11. od 10.00 hod
  • za každého počasí; vozíčkáři se totiž musí prát se svými životními výzvami taky každý den a každou hodinou – bez ohledu na počasí, jestli se jim chce, anebo ne...
  • na podporu Sportovního klubu vozíčkářů Praha; René Kujan dá za každý svůj uběhnutý kilometr 10 Kč. Přidej se taky, jdi si zaběhat a pošli sportovcům na vozíku jakoukoli částku za svůj kilometr! (https://www.skvpraha.org)
  • možnost přispět na místě pomocí QR kódu – na 100% transparentní sbírkový účet
    (https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2600062191)
  • na místě možnost koupit knihu R. Kujana „Běhej, dokud můžeš" – jeho životní příběh prolnutý s realizací projektu 1 muž – 30 dnů – 30 maratonů na Islandu


Kompletní program festivalu naleznete na www.ic-zlin.cz.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.