X
 

Architektura

Zlín byl vždy uváděn jako příklad ojedinělého urbanismu a architektury. Představuje nejen v českém měřítku specifický úkaz, u jehož vzniku stálo jedno z nejrozsáhlejších a zároveň nejpromyšlenějších využití standardizace a typizace, maximální ekonomizace stavby a zjednodušení a omezení počtu stavebních prvků na všechny typy staveb. Kombinací železobetonového skeletu s unifikovaným rozponem 6,15 x 6,15 m s cihelnou vyzdívkou a okny v kovových rámech vznikla jedna z nejpůsobivějších výrazných větví moderní architektury – architektury úsporné, racionální a funkční, působící jako dokonale fungující stroj. Zlín se stal jedním z nejvýznamnějších center meziválečné moderní architektury v českých zemích a jediným důsledně budovaným funkcionalistickým městem v Evropě.

Ke stažení - brožura Zlínská architektura

Infopoint baťovského bydlení

Infopoint baťovského bydleníNad Ovčírnou 1295, Zlín 
tel.: +420 737 740 800, +420 605 826 655 
Otevírací doba: středa 10:00-16:00, příp. po telefonické domluvě

V Infopointu, který je umístěn v jednom z původních baťovských domků, vám odborníci na baťovskou architekturu sdělí mnoho zajímavostí o unikátní architektuře obytných čtvrtí, které stavěla firma Baťa pro své zaměstnance. Na modelech jednotlivých typů domků vám budou popsány základní rozdíly v typologii a představeny vybrané adaptace typových domků na soudobé bydlení. Zájemci si zde mohou objednat také prohlídku po stopách zlínské architektury. Infopoint je přístupný zdarma.

Komentované autobusové prohlídky "Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína"

Přibližně jednou za měsíc pořádá 14|15 Baťův institut komentované autobusové prohlídky po baťovské architektuře. Dvouhodinová projížďka s výkladem začíná u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, dále vede přes Čiperovu vilu na Burešově, kolem Baťovy nemocnice a vily dr. Alberta, obytnou čtvrť Zálešná a Podvesná, až k Věžovým a „Morýsovým“ domům. Autobus následně pokračuje svou jízdu přes Obeciny, kolem současné Malé scény ke Kolektivnímu domu a Vile Jana Antonína Bati, kde je poslední komentovaná zastávka. Končí se opět u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Více informací a objednávky na www.14-15.cz.  

 

Vily
Bytové domy
Rodinné domy
Veřejné stavby