X
 

Památník Tomáše Bati

nám. T. G. Masaryka 2570, 760 01 Zlín
Tel.: +420 575 570 720 / +420 739 348 076, e-mail: pamatnikbata@zlin.eu, web: www.pamatnikbata.eu
Facebook: https://www.facebook.com/pamatnikbata/
Instagram: https://www.instagram.com/pamatniktomasebati/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCyHCXNI0uDpohdo_vWtgeCg

Památník Tomáše Bati je považován za perlu světového funkcionalismu a je jednou z nejvýznamnějších staveb Zlína. Vrcholné dílo architekta Františka Lýdie Gahury z r. 1933 bylo postaveno na počest tragicky zesnulého Tomáše Baťu. Tato architektonická ikona přesahuje svým významem hranice nejen města, ale i České republiky a je srovnatelná např. s vilou Tugendhat.

Architekt F. L. Gahura chtěl v tomto svém nejpůsobivějším díle vyjádřit rysy „šéfovy" osobnosti: velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus, prostotu. Přál si, aby účel tohoto „skleněného krystalu" byl ideový. Během několika následujících let však památník prošel řadou změn stavebních i účelových; v r. 1948 byl přejmenován na Dům umění a později se stal sídlem symfonického orchestru a galerie výtvarného umění.

Po dvouleté rekonstrukci je Památník T. Bati od května 2019 znovu otevřen veřejnosti. Na návštěvníky čeká mimořádný zážitek umocněný věrnou maketou Baťova letounu Junkers F-13. Výrazným prvkem interiéru je schodiště ve tvaru písmene Z - Zlín. Součástí mobiliáře jsou také tzv. loučové lampy Luminator, které jsou nově vyrobeny přesně podle původních lamp. Budova ze skla, betonu a kovu je unikátní v každé denní době a za každého ročního období.

Památník Tomáše Bati je možno navštívit celoročně. V období květen–září jsou prohlídkové trasy každý den kromě pondělí (první prohlídka v 10.00, poslední v 17.00). Během října–dubna je otevřeno pouze ve středu, v pátek, o víkendech a státních svátcích (první prohlídka v 10.00, poslední v 16.00). Památník je přístupný pouze s průvodcem. Vstupenky se kupují v infopointu (vedlejší budova gymnázia vlevo od památníku, cca 150 kroků na konec budovy, adresa nám. T. G. Masaryka 2734). Odtud startují komentované prohlídky, je možno si zde zakoupit upomínkové předměty, příp. využít toalety.

Úvodní fotografie: autor BoysPlayNice